عصائب اهل حق وابسته به حکومت ایران  نخست وزیر عراق را تهدید به مرگ کرد 

پیکارجویان عصائب اهل الحق وابسته به سپاه قدس ایران ، با انتشار ویدئویی مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق را تهدید کردند «اگر به اقدامات پلید خود پایان ندهید، مجازات خداوند با دستان مجاهدین بر شما فرود خواهد آمد.»

در این ویدئو عصائب اهل الحق به دولت عراق ۴۸ ساعت مهلت داد ند تا یکی از پیکارجویان این گروه شبه‌نظامی که به اتهام مشارکت در حمله موشکی در بازداشت است را آزاد کند.

پس از این تهدید ، مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق فوری ، به خیابان‌های بغداد رفت.

مصطفی الکاظمی نیز در هشداری به گروه‌های شبه نظامی، پاسخ داد:   امنیت عراق مسئولیتی بر گردن ماست و تسلیم اقدامات خودسرانە و پوچ نخواھیم شد.

نخست وزیر عراق، در صفحه توییتر خود نوشت: امنیت عراق مسئولیتی است بر گردن ما که باید حفظش کنیم و تسلیم اقدامات خودسرانە و پوچ نخواھیم شد. الکاظمی با اشاره به اینکه تاکنون به آرامی برای جلب اعتماد ملت و بازسازی نیروهای امنیتی و دولت کار کردەایم و خواهان جلوگیری از درگیر کردن عراق بر اثر اقدامات خودسرانە و پوچ هستیم، تاکید کرد که «در صورت لزوم آماده رویارویی قاطع هستیم.»

هشدار نخست وزیر عراق در پی تجمع مسلحانه شماری از شبه‌نظامیان عصائب اهل حق مقابل ساختمان اطلاعات عراق در بغداد صورت گرفت. این گروه شبه‌نظامی مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران، به دنبال بازداشت دو نفر از اعضایش به عنوان متهمان حمله راکتی به منطقه سبز و سفارت آمریکا در بغداد، با تجمع مسلحانه و همچنین تعیین ضرب‌الاجل خواهان آزادی آنها شده است.

همزمان برخی منابع عراقی گزارش از استقرار نیروهای ارتش عراق در برخی مناطق بغداد و حرکت نیروهای ضد تروریسم عراق برای تامین امنیت مراکز دولتی در بغداد خبر دادند.

عبدالوهاب الساعدی فرمانده سازمان ضد تروریسم عراق نیز ساعتی پیش اعلام کرد که نیروهای ضد تروریسم آماده دفاع از عراق و ملت عراق و در انتظار دستور فرمانده کل نیروهای مسلح، مصطفی الکاظمی، هستند

به گزارش منابع عراقی، مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق شخصا همراه با  حامد الزهیری، جانشین فرمانده عملیات مشترک ضد تروریسم عراق، اقدام به سرکشی و بازرسی از واحدهای نظامی مستقر در بغداد کرده است.

منابع عراقی گزارش دادند که با استقرار نیروهای نظامی و نیروهای ضد تروریسم عراق در بغداد، شبه‌نظامیان عصائب اهل حق، گروه مورد حمایت رژیم  ایران، مسلحانه خود مقابل سازمان اطلاعات عراق پایان داده و متفرق شدند.

مقتدی صدر، رهبر جریان صدر، نیز با انتشار بیانیه‌ای عراق را قربانی نزاع ایران و آمریکا خواند و از هر دو کشور به ویژه از ایران که آن را «همسایه عزیز» خواند، خواست از عراق دور شود و تنش‌ھای خود را از عراق دور کند و اقتدار و استقلال عراق را رعایت کند.

صدر در بیانیه خود گفت که «عراق، کشور علی و حسین است و تابع هیچ کس نخواهد بود چرا که منبع واقعی تشیع و منبع نخست مقاومت در برابر اشغالگری است و برابر هیچ‌کس جز خدا سر خم نخواهد کرد».