عضو شورای شهر تهران: روحانی با وعده رایگان‌شدن برق مردم را فریب می دهد

مرتضی الویری عضو شورای شهر تهران با انتقاد از طرح روحانی مبنی بر «رایگان شدن برق ۳۰ میلیون نفر در روستاها»، اینگونه حرکت‌ها را پوپولیستی دانست و گفت که از دولت انتظار داریم گرفتار اینگونه اقدامات نشود.

این عضو شورای شهر تهران،  گفت: « به دولت توصیه می‌کنیم از این حرکتها که در سال‌های اخیر مورد انتقاد بوده است دوری کند و گرفتار آن نشود».

او افزود: «مصرف انرژی در ایران ۴ برابر دنیا و ۷ برابر ژاپن است. مصرف ما بسیار بالاست و به لحاظ یارانه‌ای نیز مقام اول را در ارتباط با انرژی به خود اختصاص داده‌ایم».

الویری گفت: «اولاً اگر دولت بخواهد برق را برای تعداد قابل توجه مشترکین رایگان کند باید منابع آن تامین و اعلام شود همچنین دولت اگر بخواهد این کار را انجام دهد قاعدتا باید از منابع آموزش و بهداشت و… بکاهد چرا که طبیعتا انرژی خلق نمی‌شود و باید از جای دیگر منابع مورد نیاز تامین شود. اگر این اقدام انجام شود و برق مجانی شود این سیگنال به مردم داده می‌شود که بیشتر مصرف کنند.»

پیشتر  حسن روحانی در در شرایطی که تحریم ها بیشتر شده و سقوط درآمدهای دولت برای بسیاری ممکن است شگفت‌انگیز باشد، اعلام کرده است: «برق ۳۰ میلیون جمعیت کم‌مصرف ایران از دو ماه آینده مجانی است و هزینه‌ای بابت آن پرداخت نمی‌کنند».

رد این گزارش آمده است که اگر واقعا دولت بتواند مصرف داخلی برق را با توسل به تشویق مردم به مصرف کم برق حتی به صورت جزئی کاهش دهد، میلیاردها دلار درآمد صادرات برق خواهد داشت.

بر اساس آمارهای وزارت نیرو، کل مصرف برق کشور در سال گذشته خورشیدی ۲۷۱ تراوات ساعت بوده و بر اساس آمارهای لایحه بودجه سال جاری و گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، درآمد دولت از این میزان فروش برق به مردم ۲۲٫۵ تریلیون تومان بود.

امسال دولت در نظر دارد ۲۴ تریلیون تومان درآمد از محل فروش برق به مردم داشته باشد که با احتساب نرخ آزاد دلار در روزهای جاری، به یک میلیارد دلار نیز نمی‌رسد.

اما نکته جالب این که ایران سال گذشته  ۸ تراوات برق صادرات کرده بود و ارزش این میزان برق صادراتی به افغانستان و عراق حدود ۸۰۰ میلیون دلار است.

مقام‌های دولتی تاکنون به صورت جسته و گریخته به این موضوع اشاره کرده‌اند، اما اگر میزان مصرف داخلی برق ایران با تشویق مردم به رفتن در ردیف کم‌مصرف‌ها تنها ۱۰ درصد کاهش یابد، درآمدهای صادرات برق ایران ۳٫۳ برابر خواهد شد و به ۳ میلیارد دلار خواهد رسید که سه برابر درآمدهای کنونی دولت از کل فروش برق به مردم است.

بر اساس ارزیابی آژانس بین‌المللی انرژی، اگر حکومت ایران سال گذشته  به جای فروش برق به مردم، همان برق را در بازارهای منطقه‌ای صادر می‌کرد، ۵۲ میلیارد دلار درآمد بیشتری به دست می‌آورد.