عضو کادر پزشکی: به دولت روحانی هشدار داده بودیم که جلوی سفرهای نوروزی را بگیرد

یک عضو کادر درمانی در وزارت بهداشت در واکنش به انتشار آمار دروغین در مورد ابعاد گسترش کورونا در ایران گفت: «یک هفته پیش از عید، سازمان نظام پزشکی با توصیه برجسته‌ترین پزشکان ایران درباره ضرورت اعمال کنترل شدید در تردد، ممنوعیت سفرهای نوروزی و فاصله‌گذاری اجتماعی به مقام‌های ارشد حکومت هشدار داده‌ بودند».

روحانی دو روز پیش ادعا کرده بود که همه تصمیمات او درست بوده و با توجه به توصیه های متخصصین امور اتخاذ شده است.

‌هم‌زمان معاون دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز گفته  که انتشار گسترده ویروس کرونا در جامعه نتیجه “شلوغی شب عید” و “حضور مردم در بازارها” بوده‌ است.

محمدرضا ظفرقندی، رئیس سازمان نظام پزشکی ایران، نیز هفته گذشته به حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، هشدار داده بود که ادامه امکان آزاد مسافرت بین شهری و محدود نکردن مسافرت درون شهری احتمال شیوع کرونا در بیشتر استان‌های ایران را افزایش خواهد داد.

اما روحانی روز ششم فروردین  دستور اجرای طرح “فاصله‌گذاری فیزیکی ” را  با تصمیمات به ظاهر سخت‌گیرانه درباره تردد و سفر مردم را ابلاغ کرد و خواستار بازگشت مردم به شهرهای خود شد.

مقام های نظام پزشکی ایران هشدار داده‌اند که امکان مصونیت جمعیت تا زمان ساخته شدن واکسن کورونا وجود ندارد.

در گزارشی در رسانه های اجتماعی امده است که علی خامنه ای با گذشت ۵ روز از درخواست روحانی برای برداشت از صندوق توسعه برای مقابله با کرونا،  درخواست وی را بی پاسخ گذاشته است. مصطفی کواکبیان نماینده مجلس در این باره پیشنهاد داد: با توجه به کاهش قیمت نفت و فروش فراورده های نفتی و نبود درآمد مالیاتی می توان به جای استفاده از صندوق توسعه ملی، کمک های بین المللی را جذب واز اموال ستاد اجرایی فرمان امام و بنیاد مستضعفان آستان قدس رضوی،  ستاد اجرایی فرمان امام و سازمان اوقاف بهره جست.

آستان قدس رضوی یکی از ثروتمندترین نهادهای اقتصادی جهان است .۶۰ درصد از ثروت ملی ایران در اختیار چهار نهاد ستاد اجرایی فرمان امام، قرارگاه خاتم، آستان قدس و بنیاد مستضعفان است و هیچ‌یک از این‌ها ارتباطی با دولت و مجلس ندارند.

هلدینگ‌های متعدد “آستان قدس رضوی” به نام “سازمان اقتصادی رضوی” در حوزه‌های متنوع و متعددی «از جمله صنایع داروسازی، غذایی، نساجی و فرش، عمرانی و ساختمانی، کشاورزی و دامپروری، نفت و گاز، فناوری اطلاعات، مالی اقتصادی و سرمایه‌گذاری» فعالیت می‌کنند.