عضو کمیته کشوری پیشگیری از کورونا:کودکان و افراد کم سن و سال،  قربانیان اصلی موج دوم کورونا در کشور هستند

عضو کمیته کشوری پیشگیری از کورونا در ایران اعلام کرد:  کودکان و افراد کم سن و سال،  قربانیان اصلی موج دوم کورونا در کشور هستند.

محمدرضا محبوب‌فر، در این زمینه افزود:    ۱۵ درصد از مبتلایان و سه درصد جان‌باختگان ویروس کرونا اکنون مربوط به کودکان ۳ تا ۹ سال و ۹ تا ۱۶ سال است و یک درصد جان‌باختگان نیز نوزادان و کودکان تا سه ساله هستند.

در تایید این خبر  نیز حسین کریم، رییس دانشگاه علوم پزشکی البرز، هشدار داد که  «موج دوم کورونا بسیار سنگین‌تر از موج اول است و شاهد جان‌باختن اطفال بر اثر ابتلا به کرونا هستیم».

محمدرضا محبوب‌فر، در ادامه گفت:  ما در این کمیته به وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا پیشنهاد کرده‌ایم تا کودکان تا حد امکان از خانه خارج نشوند و اگر برای بیرون آمدن از منزل ضرورتی وجود داشت، باید از ماسک و مواد ضد عفونی استفاده کنند.

محبوب‌فر با بیان اینکه بر اساس آخرین بررسی‌ها ویروس کودکان را هم درگیر خود کرده است، گفت که اگر قبلا گفته می‌شد ابتلای کرونا در افراد بالای ۶۰ سال و افراد با بیماری زمینه‌ای شیوع بیشتری دارد اما اکنون می‌بینیم که کرونا در دوره جهش خود کودکان و افراد کم سن و سال را درگیر کرده است.

عضو کمیته کشوری پیشگیری از کرونا گفت که یکی از دلیل افزایش ابتلای کودکان به کرونا، این است که حضور کودکان به همراه والدین در مراکز سرپوشیده با تجمع انسانی بالاست.

محبوب‌فر در مصاحبه با روزنامه خراسان گفت: «اگر بخواهیم برای این بخش عدد و رقمی اعلام کنیم من به جرات می توانم بگویم که ۱۵ درصد موارد مبتلایان و سه درصد فوتی‌های این ویروس اکنون مربوط به کودکان ۳ تا ۹ سال و ۹ تا ۱۶ سال است و یک درصد فوتی‌ها نیز نوزادان تا کودکان سه ساله هستند.»

به این ترتیب تاکنون دست‌کم ۳۸۴ نفر از آمار رسمی ۱۲ هزار و ۸۲۹ جان‌باخته بر اثر کرونا، کودکان و دست‌کم ۱۲۹ نفر از جان‌باختگان کرونا در ایران نوزاد بوده‌اند.

اگر چه وزارت بهداشت تاکنون  آمار و گزارش  رسمی درباره شمار کودکان و نوزادان جان‌باخته بر اثر کورونا را اعلام نکرده است. اما گزارش‌های متعددی به ویژه در یک ماه گذشته از مرگ کودکان بر اثر ابتلا به کرونا در شهرهای مختلف منتشر شده است.

محمد افکار، رییس دانشکده علوم پزشکی تربت جام، نخستین کسی بود که پیشتر اعلام کرده بود:   سه نوزاد و کودک بر اثر کورونا در این شهر جان باخته اند  او گفت که این سه جان‌باخته شامل یک نوزاد پنج روزه، یک نوزاد ۵۹ روزه و یک کودک سه ساله بود که زمان شروع پیک دوم کرونا تاکنون در تربت جام جان‌باخته‌اند.

ارسلان سالاری، رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز گفت که در بین مبتلایان گیلانی به کرونا، علاوه بر سالمندان، طیف‌های مختلفی از «کودکان، جوانان» و میانسالان وجود دارند.

همچنین محسن  محسن زاده، مدیر بیمارستان فوق تخصصی کودکان مشهد، نیز خبر داده بود که از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون بیش از ۱۸۰ کودک با علائم حاد تنفسی یا ابتلا به کووید ۱۹ در این مرکز بستری شده‌اند و بخش مراقبت‌های ویژه با هشت تخت برای ارائه خدمات به کودکان مبتلا به کرونا تعیین شده است.

سراج‌الدین عارف‌نیا، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی، بیش از ۲۵۰ کودک در استان گلستان به کرونا مبتلا شدند و دست‌کم ۱۱ تن از این کودکان جان‌باختند.

در  استان خوزستان، نیز  فرهاد اولیان‌نژاد، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اهواز، اعلام کرده بود که دست‌کم ۱۰۰ کودک مبتلا به کرونا در بیمارستان‌ها بستری شده‌اند و مرکز بستری و درمان کودکان زیر ۱۵ سال مبتلا به ویروس کرونا در بیمارستان ابوذر اهواز راه‌اندازی شده است.

مسعود مردانی، عضو کارشناسی کمیته کشوری پیشگیری از کورونا، نیز با تایید افزایش ابتلای کودکان به کرونا، گفت که فرم‌های جدید ابتلا اکنون بیشتر با آسیب‌های گوارشی همچون بی‌اشتهایی، دل درد و اسهال بروز می‌یابد که مبتلایان با این علایم بیشتر کودکان، نوجوانان و جوانان هستند.