عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس:عامل خرابکاری در تاسیسات هسته ای نطنز، بازرسان آژانس اتمی هستند

جواد کریمی قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس اعلام کرد که عامل  خرابکاری در تاسیسات هسته ای نطنز، بازرسان آژانس اتمی است.

کریمی قدوسی افزود:  بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی  در قالب پروتکل الحاقی شش بار از نقطه‌ای که در سایت هسته‌ای نطنز خرابکاری صورت گرفت، بازدید کردند.

قدوسی گفت:  علت این خرابکاری به علت  نفوذ بازرسانی است که برای  جمع آوری اطلاعات و اخبار برای  رژیم صهیونیستی به این سایت آمده بودند، من  معتقدم بخشی از این خرابکاری به دلیل حضور مستمر بازرسان آژانس در این منطقه بوده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود:  اینکه  سایت هسته‌ای آسیب دیده نطنز یکی از مراکز مونتاژ ماشین‌های غنی سازی بوده است.

اوگفت: « این سایت پیش از این به بهره برداری رسیده و ما هم حدود سه ماه پیش از این سایت بازدید کردیم. رخداد نطنز ابعاد مختلفی دارد که به لحاظ امنیتی امکان رسانه‌ای شدن ندارد اما کمیسیون امنیت ملی در نشست با وزیر اطلاعات به بررسی بیشتر ابعاد حادثه خواهد پرداخت».

این نماینده مجلس افزود: «رخداد پیش آمده و بازدیدهای انجام گرفته موضوع پروتکل الحاقی را زیر سوال می‌برد زیرا دسترسی بازرسان به این مرکز فقط با تمسک به پذیرش ایران طبق پروتکل الحاقی ممکن است».

کریمی قدوسی افزود: «در صورت که پروتکل الحاقی در میان نبود، مانند کشورهای دیگر بازرسی‌های آژانس خیلی محدود بود و آنها هم هیچ حق و ادعایی نمی‌توانستند داشته باشند.»

محمدباقر قالیباف هم در جلسه علنی مجلس، شورای حکام و آژانس را به “جاسوسی” و “زیاده‌خواهی” متهم کرده بود.

علی ربیعی،  سخنگوی دولت نیز در این زمینه گفته است که  اگر به نتیجه برسیم که در انفجار نطنز، عوامل خارجی دخالت  داشته است پاسخ مناسب می دهیم.