عضو کمیسیون سیاست خارجی مجلس: گروه‌های اوباش حمله کننده به سفارت انگلیس، خودشان خسارت را بپردازند

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، عضو کمیسیون امنیت و امور خارجی مجلس خواستار شد گروه‌هایی که  از “قدرت بسیار زیادی” برخوردارند و مسلما به منابع مالی عظیمی نیز دسترسی دارند باید خسارت ۲۷ میلیارد تومانی به سفارت بریتانیا را پرداخت کنند.

او با اشاره به امضای همه کنوانسیون‌های مرتبط با حقوق بین‌الملل از جمله وین و ژنو توسط ایران، جبران خسارت وارد شده به هر سفارتی را به عهده عاملان  آن عنوان کرد.

فلاحت پیشه افزود:  “اگر دولت بخواهد از جیب ملت چنین خساراتی را پرداخت کند، این امر نشان از بی‌کفایتی دولت است”. وی ورود دادستان به عنوان مدعی‌العموم در حمله به سفارت سعودی و بریتانیا را یادآور شد که بعد از گذشت نزدیک به ۹ سال، مسببین این حوادث محاکمه نشدند.

فلاحت‌پیشه پرداخت این خسارت از جیب مردم را باعث تکرار شدن چنین حوادثی دانسته  و گفت: «قدر مسلم باید این قدرت در کشور وجود داشته باشد تا با چنین عناصر و گروه‌های خودسری که به منافع ملی کشور آسیب وارد می‌کنند، برخورد شود، در غیر این صورت، تبعات و خسارات ناشی از اقدام این گروه‌ها را دولت باید از بیت‌المال و به بیانی از جیب مردم پرداخت کند، آن‌هم در شرایطی که تحریم‌ها ادامه دارد و هم اینکه دولت با کسری بودجه شدیدی روبرو است».

یا داور می شود:  ۹ سال پیش،  عده‌ای اوباش به نام بسیج دانشجویی  به سفارت بریتانیا در تهران حمله کردند و با تسخیر چند ساعته سفارت، خسارات زیادی به بخش‌هایی از باغ سفارت زدند. این اقدام باعث شد تا مدتی روابط دیپلماتیک بین تهران و لندن قطع شود، بریتانیا اعلام کرد به ۶ اثر هنری موجود در سفارتش آسیب وارد شده و تهران در این رابطه باید غرامت ۱٫۳ میلیون پوندی معادل ۲۷ میلیارد تومان به لندن پرداخت کند.

احمد مازنی عضو فراکسیون امید مجلس نیز پیشتر گفته بود: افراد خودسر سفارت بریتانیا در تهران را تسخیر کردند و چند اثر هنری که جزو اموال دولت انگلیس بود را تخریب کردند.حال خبر رسیده  که این آثار پس از ترمیم به سفارت بریتانیا در تهران برگشت داده شده و مبلغ یک میلیون و ۳۰۰ هزار پوند معادل ۲۷ میلیارد تومان هزینه خودسری عوامل خودسر از جیب ملت پرداخت شده .

این نماینده مجلس خواستار توضیح و پاسخگویی محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران در این زمینه شد.

یک دیپلمات پیشین ایران نیز در این باره فاش ساخت:  حمله کنندگان به سفارت  انگلستان از دوستان پاسدار قالیباف سردار بزرگ ایران است و به پاس این خوش خدمتی الان یک چلوکبابی بزرگ در کرج دارد.

فریدون مجلسی، در این باره با اشاره به ماجرای غرامت ایران به انگلستان بابت حمله به سفارت در سال ۹۱ در سایت «آزادی» نوشت: حمله به سفارت‌ها چندین آسیب برای کشور به همراه دارد، اما قبل از بررسی آن خوب است بدانیم که ایران یکی از نخستین کشور‌های دنیا است که روابط دیپلماتیک را با دیگران برقرار کرد و در جا‌هایی سفیر دائم داشت.

مجلسی گفت: تکلیف حمله کنندگان به سفارت‌ها هم که هیچ وقت روشن نمی‌شود. گویی مصونیت دیپلماتیک در ایران مخصوص کسانی است که به سفارت می‌کنند نه کسانی که به آن‌ها حمله شده است و دیپلمات‌ها. ما خودمان شاهد بودیم و آن روزی که سفارت انگلستان اشغال شد در تلویزیون دیدیم که پلیس آنجا حضور دارد و تنها لبخند می‌زد.یا اوری  می شود در شبکه های اجتماعی چرا ملت ایران باید تاوان اوباشگری را به انگلستان بپردازند.

در شبکه های اجتماعی امده بود که چرا ملت ایران باید تاوان اوباشگری بسیج دانشجویی را  به انگلستان بپردازند؟