عفو بین‌الملل:میرحسین موسوی نخست وزیر وقت، از اعدام‌های ۶۷ اطلاع داشت

۳۲ سال پیش عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه ای گفته بود که  مقامات حکومت  ایران از جمله میرحسین موسوی نخست وزیر وقت، از اعدام‌های ۶۷ اطلاع داشتند.

رها بحرینی،‌ پژوهشگر سازمان عفو بین‌الملل، با انتشار تصویر بیانیه‌ای تاریخی از این سازمان فاش ساخت که مقامات رژیم اسلامی ایران از وقوع اعدام‌های گسترده سال ۶۷ در ایران خبرداشتند.

در  این بیانیه نوشته شده بود که در تابستان سال ۱۳۶۷ حدود پنج هزار نفر از زندانیان سیاسی هوادار سازمان مجاهدین خلق و گروه‌های چپگرا مانند فداییان خلق و حزب توده در زندان‌های ایران اعدام شدند.

محل دفن اکثر اعدام‌شدگان را مخفی نگه داشته اند،  ولی طی سال‌های اخیر تخریب برخی از گورهای جمعی قربانیان این اعدام‌ها در تعدادی از شهرهای ایران در رسانه‌ها مطرح شده است.

رها بحرینی در توییتر خود نوشته است: «اقدام فوری ۱۶ آگوست را در آرشیو عفو بین‌الملل پیدا کردیم. کشف تکان‌دهنده‌‌ی بود و نشان می‌داد که مقامات دولتی و قضایی و همین طور سفرای حکومت  اسلامی، دست‌کم از ‌۲۵ مرداد، در جریان اعدام‌ها قرار گرفته‌اند، اما سیاست وزارت خارجه دولت موسوی انکار کرده بود  و امروز در اوج بی‌اخلاقی می‌گویند نمی‌دانستند».

در آن زمان میرحسین موسوی، نخست وزیری و  عبدالکریم موسوی اردبیلی ریاست قوه قضائیه را بر عهده داشت.

میرحسین موسوی که از سال ۸۹ به دلیل اعتراض به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۸ در حصر خانگی است، در بحبوحه انتخابات در واکنش به اعدام‌های تابستان ۶۷ دروغ گفت و ادعا کرد:   «بنده به هیچ وجه نه نقشی داشتم نه اطلاعی».

 

علی خامنه‌ای، نیز که در سال ۶۷ عهده‌دار مقام ریاست‌جمهوری بود، آذر آن سال در روزنامه رسالت درباره اعدام‌ها گفت: کسانی که اعدام شدند «مستحق» اعدام بودند.‎

همچنین  اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس وقت مجلس، و عبدالکریم موسوی اردبیلی در خطبه‌های نماز جمعه سال ۶۷ از اعدام‌ها حمایت کردند و محمد موسوی خوئینی‌ها، دادستان کل وقت ایران، نیز در ۳۰ دی همان سال گفت: «ما از بالا رفتن آمار اعدام‌ها واهمه‌ای نداریم».

عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای هم که پنجم شهریور پارسال به مناسبت روز جهانی «قربانیان ناپدید سازی اجباری» منتشر کرد گفته بود که مقام‌ها و مسئولان ایرانی همچنان به طور سازمان‌یافته درباره اعدام هزاران زندانی سیاسی در جریان اعدام‌های مخفیانه و فراقضایی در سال ۱۳۶۷ پنهان‌کاری می‌کنند.

در سال ۹۵ نیز  یک فایل صوتی از دیدار و گفت‌وگوی حسینعلی منتظری، جانشین برکنارشده روح الله خمینی ، با حسینعلی نیری، حاکم شرع در آن زمان، مرتضی اشراقی، دادستان وقت تهران و مصطفی پورمحمدی نماینده وقت وزارت اطلاعات در زندان اوین منتشر شد.

در این مکالمه حسینعلی  منتظری از کشتار دسته‌جمعی زندانیان سیاسی با عنوان جنایت یاد می‌کند.

گفته می شود دراعدام‌های سال ۶۷بیش از ۴۰۰۰ نفر از زندانیان سیاسی که اغلب دوران محکومیت خود را سپری می کردند و یا به پایان رسانده بودند در مدت ۲ ماه اعدام شدند. بسیاری از مسئولین نظام جمهوری اسلامی در پی کتمان و یا رد این کشتار دست جمعی در سال ۶۷ بودند که این فایل صوتی بخش دیگری از تاریخ جمهوری اسلامی ایران را روشن می کند