عفو بین‌الملل:  آیا خامنه‌ای می داند که با این سخنان اش با جان میلیون‌ها انسان بی گناه بازی می‌کند

پس از فرمان غیرکارشناسی علی خامنه‌ای مبنی بر “«ممنوعیت خرید واکسن آمریکایی و بریتانیایی”» سازمان عفو بین‌الملل

با انتشار بیانه‌ای در صفحه توییتر هشدار داد:  «مصونیت در برابر ویروس کورونا و دسترسی به واکسن حق طبیعی هر انسانی است و فرمان علی خامنه‌ای مبنی بر ممنوعیت خرید واکسن ساخت بریتانیا و آمریکا، بازی با جان میلیون‌ها ایرانی و شرم‌آور است».

در ادامه این بیانیه آمده است:  «هر انسانی حق دارد از اقدامات محافظتی در مقابل ویروس کرونا بهره‌مند شود و واکسن‌هایی که امن بودن و مؤثر بودن آن‌ها اثبات‌شده نقش کلیدی در تحقق این امر دارد. هیچ‌کس نباید بر اساس هویت، محل سکونت یا سطح درآمد از دسترسی به مراقبت‌های پزشکی از جمله واکسن محروم شود.»

همزمان  مایکل رایان مدیر اجرایی برنامه فوریت‌های سلامت سازمان بهداشت جهانی هم در واکنش به ممنوع شدن واردات واکسن‌های کرونای آمریکا و بریتانیا به دستور خامنه ای  گفته است: «این سازمان بارها تاکید کرده که کرونا را سیاسی نکنید و حالا هم می‌گوید لطفا ماجرای واکسن را سیاسی نکنید.»

شرکت‌های داروسازی آمریکا و بریتانیا از تولیدکنندگان سه واکسنی هستند که پیش از دیگران مجوز سازمان بهداشت جهانی را دریافت کرده‌اند و استفاده از آنها در بسیاری از کشورها آغاز شده است.

واکسن کرونای بیون‌تک- فایزر محصول مشترک دو شرکت آلمانی و آمریکایی نخستین واکسنی است که مجوز گرفته و تاکنون میلیون‌ها نفر در کشورهای مختلف دوز اول آن را دریافت کرده‌اند.

پیش‌ازاین مسئولان ارشد ایران که به دلیل تعلل در تلاش برای خرید واکسن با اعتراض شدید افکار عمومی و شهروندان روبرو بودند مدعی شدند که برای خرید ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن از طریق سازوکار سازمان بهداشت جهانی برای توزیع عادلانه واکسن کرونا قرار داد بسته‌اند.

کوتاه مدتی پس از سخنان غیر علمی  علی خامنه‌ای سخنگوی جمعیت هلال‌احمر ایران نیز  اعلام کرد که ۱۵۰ هزار دوز واکسن اهدایی شرکت فایزر از سوی خیرین ایرانی منتفی است.

او اعلام کرد با این دستور خامنه ای محموله‌ی واکسن فایزر آمریکا که قرار بود توسط گروهی از متخصصان ایرانی مقیم آمریکا تهیه و ارسال شود، منتفی شد.