عفو بین‌الملل از حکومت ایران خواست تا حکم اعدام سه شهروند عرب در خوزستان را لغو کند

عفو بین‌الملل در نامه‌ای به ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه حکومت ، خواستار لغو حکم اعدام سه زندانی عرب ایرانی شد و اعلام کرد که این سه نفر در اعتراض به ممنوع الملاقات شدن و شرایط خود در زندان شیبان اهواز، از چهارم بهمن لب‌های خود را دوخته و در اعتصاب غذا هستند.

در این نامه آمده است :  این سه شهروند زندانی، که علی خسرجی، حسین سیلاوی و جاسم حیدری نام دارند، که به اتهام شرکت در یک حمله مسلحانه سال گذشته  در اهواز در زندان هستند، به طور مدام معرض تهدید اعدام قرار دارند.

در بخشی از این نامه نوشته شده است، یک شهروند عرب دیگر به نام ناصر خفاجیان نیز از آوریل ۲۰۲۰ بازداشت و ناپدید شده و احتمال شکنجه و اعدام محرمانه او نیز وجود دارد.

عفو بین‌الملل افزود: اگرچه دولت ایران به کمیسیونر ارشد حقوق بشر سازمان ملل گفته است که حکم اعدام این سه شهروند هنوز قطعی نشده، اما به سه زندانی مرتب گفته می‌شود که حکم اعدام آنها ممکن است هر لحظه اجرا شود.

این نامه خاطرنشان کرد با وجودی‌که دولت ایران اعمال شکنجه علیه این سه شهروند عرب را انکار کرده، اما به انجام هیچ گونه تحقیق و تفحصی برای رسیدگی به گزارش‌های مرتبط با شکنجه آنها به دست ماموران وزارت اطلاعات اشاره نکرده است.

عفو بین‌الملل از قوه قضاییه خواست احکام اعدام این سه نفر را لغو کند و تاکید کرد برای این افراد باید مجددا دادگاه‌های منصفانه‌ای برگزار شود که بر «اعترافات تحت شکنجه» مبتنی نشده باشد.