عفو بین‌الملل هشدار داد : جمشید شارمهد، زندانی سیاسی دوتابعیتی، با خطر “اعدام” روبه‌روست

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه ای  هشدار داد که جمشید شارمهد، زندانی ۶۶ ساله ایرانی-آلمانی، که توسط نیروهای امنیتی ایران ربوده شد، با خطر اعدام روبه‌روست.

این نهاد بین المللی در نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضائیه ایران خواستار آزادی این زندانی سیاسی شد.

در این بیانیه امده است که  بیش از هشت ماه از بازداشت “خودسرانه” جمشید شارمهد، مسئول گروه تندر، به‌دست ماموران امنیتی جمهوری اسلامی می‌گذرد و در تمام این مدت، او از دسترسی به وکیل مستقل و دادرسی عادلانه محروم بوده است.

جمشید شارمهد در دوبی توسط نیروهای امنیتی ربوده شد و سپس به تهران منتقل شد .جمهوری اسلامی، شارمهد را به مشارکت در عملیات بمب‌گذاری در حسینیه‌ای در شیراز متهم کرده است.

وزارت اطلاعات ایران بلافاصله پس از اعلام خبر بازداشت ، شارمهد، فیلم “اعترافات” اجباری او را در رسانه‌های داخل کشور از جمله تلویزیون حکومتی ایران پخش و منتشر کرد.

در ادامه این بیانیه امده که عفو بین‌الملل در مورد محل دقیق نگهداری جمشید شارمهد در زندان و بی‌اطلاعی خانواده‌اش از وضعیت او ابراز نگرانی کرده است.

به گزارش این نهاد حقوق بشری، آقای شارمهد از بیماری‌های زمینه‌ای نظیر دیابت و ناراحتی قلبی و همچنین بیماری پارکینسون رنج می‌برد و روزانه به مصرف دارو نیاز دارد.

این در حالی است که هیچ اطلاعی درباره دسترسی این زندانی به دارو و رسیدگی‌های پزشکی در دست نیست و خانواده‌اش به‌شدت نگران وضعیت جسمانی او به‌ویژه در شرایط بحران شیوع ویروس کرونا هستند.

غزاله شارمهد، دختر جمشید شارمهد، گفته است  که پدرش در آخرین تماس از کاهش ۲۰ کیلویی وزن خود در بازداشت خبر داده بود.

در پی بازداشت “خودسرانه”» شماری از شهروندان ایرانی-آلمانی به‌دست حکومت ایران، وزارت خارجه آلمان ، هلند ، فرانسه، بریتانیا ، و…..سال گذشته  در اطلاعیه‌ای از افراد با تابعیت دوگانه خواستند  تا از سفر غیر ضروری به ایران خودداری کنند.

مقام‌های جمهوری اسلامی بارها شهروندان دوتابعیتی ایرانی و نیز شهروندان خارجی را به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی” و “جاسوسی” به گروگان گرفته و بازداشت کرده‌ و در مواردی آن‌ها را در مذاکره با کشورهای غربی به عنوان اهرم فشار به‌کار گرفته‌اند.