“عفو بین الملل” تایید می کند که رژیم ایران گاز اشک آور سمی به حشد الشعبی عراق داده است

گفته شده است : در سرکوب  اعتراضات مردمی عراق از دو نوع گلوله گاز اشک‌آور ۴۰ میلی‌متری استفاده شده که یکی از آنها ساخت صربستان است و از قبل نیز برای تیم پژوهش عفو بین‌الملل معلوم بود

سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی نوشت :  گازهای اشک‌آور و دود زای ساخت حکومت ایران که در بسیاری از سرکوب های داخلی ایران از آن استفاده شده است در اختیار گروه های طرفدار رژیم ایران در عراق قرار گرفته که با کمک آن، مردم عراق را از ادامه تظاهرات اعتراضی باز دارند.

در این گزارش امده است : برخی از معترضان نیز با گلوله‌های گاز اشک‌آور نوع “ام ۶۵۱” و گازهای دودزای نوع “ام ۷۱۳” مورد هدف قرار گرفته و کشته شده‌اند ساخت سازمان صنایع دفاعی جمهوری اسلامی است.

گفته شده است : در سرکوب  اعتراضات مردمی عراق از دو نوع گلوله گاز اشک‌آور ۴۰ میلی‌متری استفاده شده که یکی از آنها ساخت صربستان است و از قبل نیز برای تیم پژوهش عفو بین‌الملل معلوم بود.

سازمان عفو بین الملل  اعلام کرد: تسلیحات گلوله‌های گاز اشک‌آور و دودزای ایرانی باید فورا از دست نیروهای امنیتی عراق خارج شود، چرا که قوطی فلزی (گلوله) این تسلیحات ۱۰ برابر بزرگتر از انواع معمول دیگر هست و در صورت برخورد با انسان، به آسیب شدید جسمانی یا مرگ وی منجر می‌شود.

گفته شده است که شمار زیادی از معترضان عراقی توسط تک‌ تیراندازهای نیروهای حشد الشعبی تحت حمایت سپاه قدس ایران مستقیما از ناحیه سر یا سینه مورد هدف این گلوله‌ها قرار گرفته و مرگ تعدادی از آنها با همین تسلیحات از نظر این سازمان ثابت شده است.

در پی اعتراضات مردم عراق بر علیه فساد و بیکاری در این کشورکه از۴۰ روز پیش تاکنون ادامه دارد ، تاکنون حدود ۳۰۰ نفر کشته شده‌اند.