عقب نشینی سپاه از ادعای قبلی: «فعلا دستگاه کرونایاب سپاه، تست‌های راستی‌آزمایی‌اش را می‌گذراند»

سخنگوی سپاه پاسداران در پاسخ به پرسش مردم و رسانه ها، درباره وضعیت فعلی دستگاه کرونایاب “مستعان ۱۱۰” که قرار بود به مردم در شناسایی ویروس کورونا کمک کند، گفت: «فعلا این دستگاه دارد تست‌های راستی‌آزمایی‌اش را می‌گذراند».

او در ادامه ادعا کرد که «این دستگاه هم اکنون در دست تحقیقات علمی بیمارستان‌ها و مراکز علمی است. این دستگاه بخش عمده‌ای از تست‌های راستی آزمایی اش را با موفقیت از سر گذرانده، اما هنوز به مرحله تولید نرسیده است».

چهار ماه پیش بود که سخنگوی سپاه پاسداران در یک مراسم رسمی با حضور پاسدار حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران ادعا کرد که توانسته است دستگاهی اختراع کند که قادر است، تنها در ۵ ثانیه، فرد مبتلا به ویروس جدید کرونا را ازفاصله ۱۰۰ متری، شناسایی کند.

اما از فروردین ماه ۹۹ تاکنون، در شرایطی که موج دوم کرونا در ایران آغاز شده، هیچ اقدامی از سوی سپاه پاسداران صورت نگرفته است و مردم می‌خواهند بدانند سرنوشت این اختراع پر جنجال سپاه چه شده و در نهایت به کجا کشیده است.

کامبیز گلشنی، مخترع دستگاه کرونایاب سپاه گفته بود: «شیوه کار با این دستگاه به این صورت است که ویروس را داخل خشاب دستگاه می‌گذارند و میدان مغناطیسی که این ویروس ایجاد می‌کند باعث می‌شود که این آنتن هرکجا که ویروس مشابهی را پیدا کند، در شعاع صد متری به سمت آن حرکت می‌کند و ویروس در آن نقطه شناسایی می‌شود».

انتشار خبر اختراع این دستگاه با انتقاد و واکنش مسئولان و سازمان‌های علمی کشور روبرو شد و وزارت بهداشت ایران نیز چنین اختراعی را تایید نکرد و همان زمان انجمن فیزیک ایران نیز در بیانیه‌ای دستگاه مزبور را «ادعایی به دور از علم» خواند که آن را باید «در مجموعه ادعا‌های شبه علمی» دسته بندی کرد.

اما پاسدار رمضان شریف سخنگوی سپاه پاسداران در واکنش به این انتقادات اعلام کرد که به زودی فرآیند تولید انبوه و قابلیت‌های فنی این سامانۀ تشخیصی غربالگر، با حضور اصحاب رسانه توسط متخصصین مرجع تشریح خواهد شد. همچنین به متخصصان هشدار داد که  “از شتاب زدگی در قضاوت نسبت به این سامانه پرهیز کنند”.

کامبیز گلشنی، “مخترع” سپاه پاسداران، قبلا هم اختراعات عجیبی داشته است. ازجمله ادعای او در ساخت یک دستگاه پیشرفته ردیاب جامدات و مایعات که قادر است هر نوع مایع یا جامد را در عمق ۲۰ کیلومتری زمین و یا زیر آب شناسایی کند و دیگر اینکه با یک دستگاه می‌تواند آب دریاچه ارومیه را پر کند یا با یک دستگاه می‌تواند قاچاق سوخت را مشخص کند.

گلشنی بعد از هر اختراع، مدتی کم پیدا می‌شود تا آب‌ها از آسیاب بیفتد، اما این بار گویا حساسیت ویروس کرونا باعث شده مردم اخبار را بیشتر پیگیری کنند و منتظرند تا سپاه پاسداران با اختراع “عظیم” خود به آنان کمک کند و شاید برای اولین بار صحت ادعا‌های او برای همه مردم بررسی شود.

کامبیز گلشنی گفته بود که در سال ۹۲ یک دستگاهی اختراع کرده که با دو قیمت قطعات چینی و ژاپنی با دو نرخ متفاوت ارائه کرده است. اما توضیح نمی‌دهد چرا دستگاهی که او اختراع کرده، قطعاتش در ژاپن و چین بوده است.

اما واقعا بر سر دستگاه کرونایاب ادعایی سپاه چه آمده است؟ پرسشی که سپاه پاسداران باید پاسخ دهد.