علت آمار بالای فوت، پس از تزریق واکسن در ایران چیست؟

یک بدنه آماری در وزارت بهداشت ایران، در گزارشی به بررسی موارد بستری و مرگ مرتبط با کرونا در میان جمعیت واکسیناسیون شده ایران پرداخته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، آنچه از این گزارش برداشت می‌شود آن است که برخی شاخص‌ها نسبت به آمار سایر کشورها به طور قابل توجهی بالاتر و تا حدی نگران‌کننده است. به طور مثال نرخ فوت در افراد کامل واکسینه شده (که دو هفته از دریافت دوز دومشان می‌گذرد) در ایران حدود ۷۰ برابر برخی کشورها بوده است.

یک گمانه آن است که این عملکرد ضعیف ناشی از کارایی پایین واکسن‌های موجود در کشور و در واقع وابسته به برند واکسن‌ها بوده است.

این در حالی است که سران رژیم ایران، بارها به دروغ بر موثر بودن واکسن «برکت» ساخت داخل، تاکید کرده و به دستور خامنه‌ای، با ممنوع کردن واکسن‌های معتبر و تایید شده آمریکایی مانند فایزر و مدرنا، رو به واردات واکسن‌های چینی و روسی آوردند.

جزئیات گزارش وزارت بهداشت

علی شریفی زارچی، سرپرست مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات، در گزارشی تجمیعی و تحلیلی میزان بستری‌ها و فوتی‌های کرونا در ایران را پس از تزریق واکسن به وزارت بهداشت ارائه کرد و گفت برخی شاخص‌ها نسبت به آمارهای اعلام شده از سوی برخی از کشورهای به مراتب بالاتر است.

طبق این گزارش، از دو میلیون و ۷۴۹ هزار و ۳۵۶ نفر جمعیت واکسینه شده، ۱۶ هزار و ۷۸۴ نفر دو هفته پس از دریافت دُز دوم واکسن بستری شده‌اند و نسبت افراد بستری شده با تزریق دو دُز واکسن به کل افراد واکسینه شده، ۰.۰۰۶۱ درصد بوده است. در واقع از هر صد نفر که به‌طور کامل واکسینه شده‌اند ۰.۶ درصد بستری شده‌اند.

این گزارش تاکید می‌کند که شاخص افراد بستری شده در ایران نیز نسبت به آمارهای اعلام شده از سوی برخی کشورها، به مراتب بالاتر به نظر می‌رسد.

برای ضعف واکسن‌های تزریق شده در ایران، چند عامل محتمل است:

– برند واکسن‌های موجود در ایران و کارایی آن‌ها
-تقدم و تاخیر ورود سویه دلتا ویروس کرونا به کشورها
-میزان آگاهی مردم از سطح لازم رعایت پروتکل‌های بهداشتی پس از دریافت واکسن

یکی از دلایل در ارتباط با بحث برند واکسن، می‌تواند مربوط به واکسن چینی سینوفارم باشد که بر اساس آزمایش‌ها مصونیت کمتری در افراد مسن ایجاد می‌کنند؛ به طوریکه از هر ۴ نفر افراد ۶۵ سال به بالا که واکسن سینوفارم زدند یک نفر پادتن تولید نمی‌کند. از گزارش وزارت بهداشت نیز قابل برداشت است که بیشتر موارد بستری و فوت در سنین ۷۰ سال به بالا رخ داده است که می‌تواند تاییدی بر موضوع فوق باشد.

از سوی دیگر، واکسن‌های آمریکایی فایزر و مدرنا که از بیشترین کارایی‌ها بین واکسن‌های موجود در دنیا را دارند هم تا پیش از این، به دلیل مخالفت خامنه‌ای، به ایران وارد نشده‌اند؛ با این حال رئیس سازمان غذا و داروی ایران اخیرا اعلام کرد “اجازه واردات فایزر و مدرنا از منابع مجاز صادر شده است.”، نوشدارویی پس از مرگ سهراب.