علل پشت پرده و اعلام شده، در مورد این پرسش که چرا اویگدور لیبرمن پست وزارت دفاع را ترک کرد؟

لیبرمن که پست وزارت دفاع را ترک گفته، روز گذشته (آدینه) به دیدار اهالی غزه رفت

کناره گیری اویگدور لیبرمن از مقام وزیر دفاعی، فردا (یکشنبه) اعتبار قانونی می یابد و تصور می رود که نتانیاهو، خود به طور موقت، و شاید دائم، این پست را به دست گیرد. آگاهان گفتند که نتانیاهو از روز جمعه، رشته دستورهایی به مقامات ارتشی صادر کرد که معمولا جزو اختیارات وزیر دفاع است.

لیبرمن که پست وزارت دفاع را ترک گفته، روز گذشته (آدینه) به دیدار اهالی غزه رفت و از دیدگاه های خود دفاع کرد و از جمله گفت که اگر اسرائیل نخواهد حماس و سازمان های ترور از قبیل جهار اسلامی را سرکوب کند، فردا ممکن است حماس به صورت قدرتی مانند حزب الله لبنان در آید که امنیت اسرائیل را به طور جدی تهدید می کند.

لیبرمن یادآور شد که سه دهه پیش نیز اسرائیل برپایی حزب الله در لبنان را خطر جدی ندانست. ولی اکنون معلوم می شود که یک خطر بزرگ امنیتی برای اسرائیل است.

لیبرمن در مورد علت کناره گیری خود از مقام وزیر دفاع گفته بود که دولت نمی بایست اجازه می داد پانزده میلیون دلار پول نقد وارد غزه شود و برای نیروگاه برق آن سرزمین گازوئیل تامین گردد.

وزیر دفاع مستعفی گفت که وقتی حماس در یک شبانه روز چهارصد و شصت موشک به سوی اسرائیل شلیک میکند، اجازه انتقال چنین مبلغی یک نوع نازشست برای تروریست ها محسوب می شود

در همین حال، یحیی سنوار سرکرده حماس در غزه مژده داد که آن پروه به موشک های پرقدرت تری مجهز می گردد. او گفت موشک هایی که اخیرا به سوی اسرائیل پرتاب شده، دارای قدرت تخریبی بیشتر بوده و دقیق تر عمل کرده است..

منشه امیر در مصاحبه با بی بی سی، درباره علل کناره گیری لیبرمن از وزارت دفاع، سه علت عمده را بر شمرد. یک عامل که خود لیبرمن به آن اشاره کرد، ناخرسندی از تصمیم نتانیاهو برای اعطای اجازه انتقال پول به داخل غزه و ارسال گازوئیل برای نیروگاه برق بود.

ولی به گمان منشه امیر، دو عامل دیگر نیز وجود داشت که یکی ناخرسندی لیبرمن از تصمیمات و شیوه رفتار نتانیاهو بود که عملا اختیارات وزیران را به دست خود می گیرد و اجازه آزادی عمل به آن ها نمی دهد.

یادآوری می شود: هفته پیش، هنگامی که حملات موشکی حماس به سوی خاک اسرائیل در اوج خود قرار داشت، کابینه محدود سیاسی امنیتی دولت یک جلسه هفت ساعته برپا ساخت که وزیران، عملا در دفتر نخست وزیری محبوس شده بودند و حق بیرون رفت از جلسه را نداشتند و نتوانستند با روزنامه نگاران صحبت کنند و شاید مطالبی بگویند که خواسته نخست وزیر نبود.

از دیدگاه منشه امیر، رقابت نفتالی بنت با وی بر سر شیوه اداره کردن وزارت دفاع، شدیدا مورد ناخرسندی او بود و بارها نسبت به آن زبان به انتقاد گشود.

منشه امیر می گوید که لیبرمن، در چند مورد اساسی، با امیران ارتش نیز اختلاف نظر داشت و نخست وزیر هم به او اجازه نداد شخصیت نظامی برگزیده خود را به سمت رئیس آینده ستاد کل ارتش اسرائیل بگمارد.

ژنرال آوی کوخاوی، که از ماه ژانویه سمت رئیس ستاد را به عهده خواهد گرفت، گزیده نخست وزیر می باشد.