علیرغم اتهامات قضائی علیه نتانیاهو، بر محبوبیت حزب او، با احتمال انتخابات، افزوده شده است

نتاننیاهو رهبر حزب لیکود می گوید که محبوبیت حزبش بیشترذ شده و کرسی های زیادتری را در پارلمان آینده بدست خواهد آورد

در همان حال که نخست وزیر اسرائیل با کوهی از مشکلات داخلی و خارجی روبرو می باشد، و مساله پرونده های پلیس اسرائیل ممکن است برایش دردسر ساز باشد، برخی نظر خواهی ها نشان می دهد که بر میزان قدرت و محبوبیت او در افکار عمومی افزوده شده و وی بسیار خوش بین است که در انتخابات عمومی آینده، کرسی های بسیار بیشتری به دست آ

حزب لیلکود در پارلمان کنونی اسرائیل دارای سی کرسی می باشد. نتانیاهو در سخنان دیشب خود در یک همایش حزبی اعلام داشت که طبق آخرین بررسی ها، ممکن است در انتخابات آینده اسرائیل، شمار کرسی ها به ۳۵ برسد، و افزوده گفت: «اگر خدا بخواهد، ممکن است به چهل کرسی نیز برسیم».

تحلیگران اسرائیلی می گویند که اگر این آرزوی نتانیاهو عملی شود، او به احزاب راست گرای افراطی در دولت آینده نیاز کمتری خواهد داشت و همچنین به میزان کمتری به حمایت احزاب مذهبی اورتودوکس نیازمند خواهد بود.

تحلیگران می گویند که اگر بر شمار کرسی های لیکود افزده شود، از شمار کرسی هایِ دیگر احزاب راست گرا کاسته خواهد شد، زیرا بعید می نماید که طرفداران شیوه های میانه، به حزب لیکود رای بدهند.

در حال حاضر، نفتالی بنت رهبر حزب هبیت هیهودی (خانه یهود) یکی از دردسرهای عمده نتانیاهو در دولت کنونی می باشد. بنت یک رهبر جوان و جاه طلب است که علنا می گوید که می خواهد نخست وزیر آینده اسرائیل شود. او بارها با نتانیاهو و وزیر دفاع اویگدور لیبرمن سروشاخ شده و آن ها را متهم ساخته که بی کفایتی نشان داده اندو نفتالی بنت خواهان درپیش گرفتن یک سیاست بسیار قاطع و سختگیرانه علیه سازمان های فلسطینی می باشد.

وزیر دفاع چند بار گفته است که او تسلیم خواسته های افراط گرایانه و ماجراجویانه نخواهد شد. منظور لیبرمن، توصیه های بنت بوده که بارها گفته است ارتش اسرائیل باید وارد نوار عزه شود و حماس و دیگر گروهای تروریستی را کاملا ریشه کن سازد. احتمال زیاد می رود که اویگدور لیبرمن وزیر دفاع و نتانیاهو نخست وزیر، این پیشهاد را یک عمل ماجراجویانه دانسته و به شدت رد می کنند.

اگر کابینه کنونی، دوره چهار ساله خود را به طور کامل طی کند، موعد انتخابات آینده اسرائیل پائیز سال آینده خواهد بود. ولی اکثر کابینه های در اسرائیل نتوانسته اند دوره کامل چهارساله را به پایان برسانند و همیشه بحران های سیاسی موجب اعلام انتخابات زودرس شده است.

کارسناسان استراتژی انتخاباتی گفتند که ابراز خوش بینی نتانیاهو دایر بر این که بتواند در انتخابات آینده سی در صد بر شمار کرسی های حزب خود بیافزاید، ممکن است در نهایت امر به زیان حزب او تمام شود و بهتر آن بود که وی از احتمال کاهش قدرت جناح راست ابراز نگرانی می کرد، تا افرادی بیشتری را به لروم طرفداری از حزب او متقاعد سازد.

یک دیدگاه

  1. به گواه تاریخ یهود، بزرگترین و مهیب ترین دشمن بنی اسرائیل در تمامی دورانها افراط گرایی بوده است؛ آنگونه که برادران از یکدیگر رویگردان شدند و هموطنان از یکدیگر بیزار گردیدند و بیگانگان را به دوستی و یاری طلبیدند.
    این دقیقا همان رنج و محنتی است که ملت ایران چهل سال است تجربه میکند.
    امیدوارم که اسرائیل برای همیشه از این خطر بزرگ ایمن گردد و ملت ایران نیز از این بلا و مصیبت رهایی یابد.

Comments are closed.