علیرغم ادامه ماجراجویی های حکومت در منطقه، روحانی تحریم های آمریکایی را “غیر انسانی” خواند

حسن روحانی بار دیگر ادامه تحریم‌های آمریکا در دوران کرونا را “غیرانسانی” خواند و از “ممانعت آمریکا” برای پرداخت وام صندوق بین‌المللی پول به ایران انتقاد کرد و سازوکار موسوم به “اینس‌تکس” را غیر موثر دانست. وی  در حالی این سخنان را مطرح می کند که جمهوری اسلامی نه فقط به دخالت نظامی به کشورهای همسایه ادامه می دهد،و تامین کننده پول و تجهیزات تروریست های وابسته به خود در منطقه است بلکه از سوی دیگر نیز توسط سپاه پاسداران به تحریکات خود علیه آمریکا در خلیج فارس ادامه می دهد.

ایالات متحده آمریکا بارها  پیشنهاد کرده که حاضر است برای کمک به مردم ایران در مقابله با کورونا محموله های پزشکی ارسال کند اما حکومت ایران آن را رد میکند. رژیم  حتی به پزشکان بدون مرز که داوطلبانه به مردم خدمت می کنند اجازه کمک به مردم ایران را نداد. و در جریان کمک به بیماران کورونایی نیز هنوز یک شاهی از سرمایه های کلان استان قدس رضوی و بنیاد مستضعفان را  در راه مبارزه با کورنا برای مردم هزینه نکرده است.

حسن روحانی در تماس تلفنی با جوزپه کونته، نخست‌وزیر ایتالیا، با اشاره به شیوع کرونا گفت: «در این شرایط سخت، فشارهای آمریکا بر مردم ایران از هر زمان دیگر غیر انسانی‌تر است».

روحانی همچنین  به مخالفت آمریکا با اعطای وام پنج میلیارد دلاری به ایران اشاره کرد و گفت: انتظار داریم کشورهای اروپایی، به ویژه ایتالیا، اقدامات لازم را انجام دهند.

این در حالی که رئیس‌جمهوری آمریکا و چند تن از مقام‌های دولتش تاکنون چند بار پیشنهاد ارسال کمک به ایران برای مقابله با کرونا داده‌اند اما مقام‌های جمهوری اسلامی گفته‌اند نیازی به این کمک‌ها ندارند و بزودی می‌توانند تجهیزات کمک‌تنفسی صادر کنند.

محمد جواد ظریف نیز در پاسخ گفته بود: کشورش به زودی ظرف چند ماه دستگاه‌های تنفس مصنوعی به خارج صادر خواهد کرد.و به توصیه هیچ‌ یک از سیاستمداران آمریکایی گوش نخواهد داد.