علیرغم افزایش شیوع کورونا، در دزفول ۳۸ عضو درمانی را پس از اعتراض به دریافت نکردن حقوق، اخراج کردند

همزمان با اوج دوباره آمار مبتلایان به کورونا در خوزستان ، و نیاز شدید مردم به خدمات درمانی ، ۳۸ تن از نیروهای اورژانس دزفول به دلیل اعتراض به پرداخت نشدن سه ماه حقوق اخراج شدند.

به گزارش رسانه‌های محلی در دزفول، نیروهای معترض اورژانس پس از در میان گذاشتن مشکلات خود با امام جمعه و فرماندار این شهر اخراج شدند.

اخراج نیروهای اورژانس دزفول در حالی صورت گرفته است که استان خوزستان در دو هفته گذشته با طغیان کرونا مواجه شده است و در حال حاضر دزفول بعد از شهر اهواز در رتبه دوم بیشترین بیماران جدید مبتلا به کرونا در استان خوزستان را دارد.

محمد محمودی‌نژاد رئیس مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی دزفول نیز در تایید این خبر گفت که به دلیل شرایط کرونا و “کاهش اعتبارات دانشگاه علوم پزشکی دزفول” پرداخت حقوق این نیروهای شرکتی با مشکل مواجه شده است .

حکومت ایران از نیمه اردیبهشت ماه تاکنون شمار زیادی از پرستاران و کادر درمانی به ویژه نیروهای شرکتی و قراردادی را در استان های گیلان و مازندران و اصفهان اخراج کرده است. پرستاران اخراج شده اغلب نیروهایی از جمله نیروهایی هستند که در جریان بحرانی شدن وضعیت شیوع و ابتلا به کرونا در این استان‌ها و در پاسخ به فراخوان دانشگاه‌های علوم پزشکی به یاری این دانشگاه‌ها شتافتند.

هم اکنون با فروکش شدن این بحران به پرستاران گفته شد که یا باید قراردادهای ۳۹ روزه را امضا کنند یا با آنها تسویه حساب می‌شود. در مواردی که پرستاران یا نیروهای کادر درمان به اعتراض یا تجمع دست زده‌اند، اخراج شده‌اند.از جمله در نیمه اردیبهشت ماه دست‌کم ۳۰ نفر از کادر درمان بیمارستان پیوند اعضای ابوعلی سینای شیراز به دنبال اعتراض به کاهش ۵۰ درصدی حقوق خود در سال جدید و عدم پرداخت مطالبات مزدی سال‌های گذشته، از این بیمارستان اخراج شدند.

علی خامنه ای در اوایل همه گیری کورونا در کشور درباره  پرستاران گفته بود: در گرفتاری اخیر کشور متعاقب ابتلای ناگهانی تعدادی از هموطنان عزیزمان به بیماری کرونا، پزشکان و پرستاران و کادر بهداشتی و خدماتی مراکز مختلف به‌‌عنوان مدافعان سلامت دل به دریا زدند و پروانه‌وار گرد بیماران گشتند، خانه و زندگی را ترک نمودند و از عزیزان و خانواده دور ماندند و بعضاً به‌دلیل آلودگی به ویروس، جان خویش را در راه خدمت صادقانه از دست دادند.

حسن روحانی نیز در باره پرستاران گفته بود:  تلاش‌ها و خدمات خستگی‌ناپذیر پزشکان، پرستاران و کادر درمانی کشور در این ایام بسیار ارزشمند است و باید برای آنان جبران شود.

این در حالی که هر روز شاهد اخراج بدون حقوق  کادر درمانی و پرستاران و بهیاران در ایران هستیم و دولت نیز تاکنون به وعده های خود عمل نکرده است.