علیرغم بحران سیاسی بین لهستان و اسرائیل، نخست وزیر آن کشور در همایش منطقه ای در اورشلیم حضور می یابد

نخست وزیر اسرائیل و رئیس جمهوری لهستان در دیدار در ورشو

در ورشو اعلام شد که علیرغم بحران سیاسی با اسرائیل، نخست وزیر لهستان در این هفته برای شرکت در یک همایش منطقه ای در اورشلیم، به اسرائیل خواهد آمد.

این بحران هنگامی آغاز شد که نخست وزیر اسرائیل در پاسخ به پرسش یک خبرنگار اسرائیلی، هنگامی که وی از اردوگاه مرگ آشویتس دیدن می کرد، یادآور شد که در جنگ جهانی دوم، بسیاری از مردم لهستان با آلمان نازی علیه یهودیان همکاری می کردند.

دولت راستگرای لهستان، از سال گذشته که قدرت را به دست گرفت، می کوشد این واقعیت تاریخی را انکار کرده و ملت لهستان را بیگناه نشان دهد. این دولت ادعا می کند که لهستان در اشغال آلمان نازی بوده و مردم آن کشور در اجرای سیاست های یهود ستیزانه نقشی نداشته اند. بیشترین شمار اردوگاه های مرگ آلمان نازی، در خاک لهستان برپا شد.

قرار است یک همایش منطقه ای با شرکت سران لهستان، مجارستان، جمهوری چک و جمهوری اسلواکی، در اسرائیل برپا شود که هدف آن گسترش همکاری های تکنولوژی و علمی و صنعتی با اسرائیل است.

نخستین نشست این همایش فردا (دوشنبه) در اورشلیم برگزار می شود و جلسه بعدی آن روز سه شنبه در شهر بئرشبع در جنوب اسرائیل برپا خواهد شد.

اکنون مدتی است که اسرائیل می کوشد مناسبات گسترده تری با کشورهای اروپای شرقی برقرار سازد، تا بتواند سیاست غیردوستانه کشورهای اروپای غربی نسبت به اسرائیل را تا حدودی خنثی کند. نخست وزیران چهار کشور در همایش اورشلیم حضور خواهند داشت.