علیرغم خطرات ویروس کرونا، رژیم ایران زیر فشار دولت پکن، همچنان به شهروندان چین اجازه رفت و آمد می دهد

 

علیرغم افزایش بحران ویروس کورونا در جهان، حکومنت ایران زیر فشار شدید دولت پکن، همچنان به چینی ها اجازه ورود به کشور را می دهد.  سفیر چین در تهران در همین زمینه گفت مدیرعامل هواپیمایی ماهان برای ادامه همکاری با کشورش اعلام آمادگی کرده است.

چانگ هوا در توئیتی نوشت که در دیدار با حمید عرب‌نژاد، مدیر عامل شرکت هواپیمایی ماهان، «ایشان  اعلام کردند که مقامات حکومتی تمایل دارند همکاری با چین را ادامه دهند».

دولت روحانی پیشتر دراین باره گفته بود تمامی پروازهای چین به ایران متوقف خواهد شد  درحالی که سپاه پاسداران که بیشترین ارتباط نظامی و تجاری را با چین دارد در این باره مانع اجرای دستور روحانی شده، و به وزارت راه و ترابری دستور داده که هیچ کدام از پروازها و امد و شد های ارتباطی با چین نباید قطع شود .

همزمان  ده ها دانشجو ی ایرانی که در ووهان چین قرنطینه شده و در وضعیت دشواری بسر می برند  از مردم برای بازگشت به ایران مدد خواسته اند، گفته شده است که مقامات دولتی حاضر نیستند آنها را به ایران بر گرداند و شماری از مردم در شبکه های اجتماعی با برگشتن دانشجویان مخالفت کرده و خواهان ممانعت از ورود انان شده اند .

دانشجویان گفته اند که ما حاضریم  به محض برگشت در قرنطینه باشیم اما برگردیم این درحالی است که  حکومت به اقدامات لازم برای شیوع بیماری در ایران دست نزده و به شدت ابراز نگرانی می شود .

عدم توقف پروازها بین ایران و چین با انتقادهای گسترده در شبکه‌های اجتماعی و همچنین در بین برخی مسئولان جمهوری اسلامی روبه‌رو شده  وزیر بهداشت ایران گفته بود برای مقابله با شیوع ویروس کرونا در کشور، به پیشنهاد او و دستور اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری، از روز جمعه تمامی پروازها بین ایران و چین متوقف می‌شود.

در حالی که همزمان با این ادعا تاکنون  دست‌کم سه پرواز از چین در «فرودگاه امام خمینی» تهران به زمین نشست.

این در حالی است که بسیاری از کشورهای جهان از چند روز پیش همه پروازها از چین به کشورشان را لغو کرده‌اند و عراق نیز امروز یک‌شنبه هرگونه سفر از چین به کشور خود را ممنوع اعلام کرد.

آرش نجیمی، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، خبرداد که یک نمون از ویروس کورونا در اصفهان دیده شده،  وی یکی ازکارمندان فرودگاه بوده که با گردشگران چینی در تماس بوده، وی را با علائم تب و سرفه در بیمارستان فارابی اصفهان بستری کردند

اکبر ترکی، سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی، نیز در این باره گفت: چرا علی‌رغم تمامی هشدارها، پروازهای رفت و برگشت ایران به چین همچنان برقرار است.

بهرام پارسایی، نماینده شیراز مجلس شورای اسلامی، نیز از تداوم ورود مسافر از چین و همچنین «انتقال مسافران چینی از سایر فرودگاه‌های جهان توسط ایرلاین‌های ایرانی» انتقاد کرد.

موضوع انتقال مسافران چینی از برخی فرودگاه‌های جهان به ایران در شبکه‌های اجتماعی نیز بازتاب‌هایی داشته است.

کیانوش جهانپور، مسئول روابط عمومی وزارت بهداشت، در این باره  گفت: «کاری نمی‌توانیم بکنیم و اگر بخواهیم این پروازها را هم لغو کنیم گویی خود را تحریم کرده‌ایم».