علیرغم پیمان صلح با اسرائیل، نخست وزیر مراکش گفت با وزیر خارجه اسرائیل دیدار نمی‌کند

نخست وزیر مراکش در یک رفتار خصمانه علیه اسرائیل، اعلام کرد که هنگام دیدار ویز خارجه اسرائیل از آن کشور، حاضر به دیدار و گفتگو با وی نخواهد شد. او از حملات موشکی حماس و جهاد اسلامی فلسطین علیه اسرائیل نیز جانبداری کرد و شماری از سرکردگان ترور را به حضور پذیرفت.

سعدالدین عثمانی، نخست وزیر مراکش، گفت که دولت او از حق فلسطینی‌ها جانبداری می کند و حمله موشکی ماه گذشته از غزه به سوی خاک اسرائیل را امری مشروع می‌داند.

این سخنان در حالی بیان می شود که مراکش سال گذشته در اواخر ریاست جمهوری پرزیدنت ترامپ فراخوانی او برای صلح با اسرائیل را پذیرفت و دو کشور پیمان آشتی امضا کردند. ولی از آن هنگام تا کنون پیشرفت مهمی در گسترش روابط به دست نیامده است.

قرار است وزیر خارجه اسرائیل، یائیر لاپید در روزهای آینده از مراکش دیدار کند و برای گسترش مناسبات فیمابین، گفنتگوهایی با مقامات ارشد آن کشور انجام دهد.

کشور پادشاهی مراکش، برخلاف بسیاری دیگر از کشورهای عرب، همیشه مناسبات مسالمت آمیزی با اسرائیل داشته و نوعی روابط غیرمستقیم بین دو کشور برقرار بوده است.

همچنین یک اقلیت بزرگ یهودی در مراکش زندگی می‌کنند که از آرامش و رفاه کامل برخوردار هستند و پادشاه مراکش با آنان مناسبات دوستانه‌ای دارد.

سعد الدین عثمانی، نخست وزیر مراکش، در آستانه دیدار وزیر خارجه اسرائیل گفت که دولت او هرگز فلسطینی ها را تنها نخواهد گذاشت.

نخست وزیر مراکش در مصاحبه با یک شبه عرب زبان گفت که تصمیم پادشاه مراکش برای به رسمیت شناختن اسرائیل، تصمیمی دشوار و دردناک بود، ولی منافع ملی مراکش ایجاب می‌کرد که در این راه گام بردارد.

دولت پرزیدنت ترامپ، در برابر آمادگی مراکش برای صلح با اسرائیل، حق حاکمیت مراکش بر صحرای غربی را که دولت الجزایز نیز آن را متعلق به خود می‌داند، به رسمیت شناخت.

از راست به چپ: بنیامین نتانیاهو – دونالد ترامپ – محمد ششم، پادشاه مراکش

سعید الدین عثمانی، در ادامه مصاحبه خود گفت که “دولت مراکش همچنان از ایستادگی ملت فلسطین برای احقاق حقوق خود جانبداری می‌کند.”

ماه گذشته، نخست وزیر مراکش در پایان جنگ موشکی یازده روزه حماس و جهاد اسلامی از غزه علیه مردم اسرائیل، پیام حمایتی خطاب به سرکردگان این دو گروه تروبسیتی فرستاد و آن چه را که “پیروزی ملت فلسطین در برابر اسرائیل” نامید به آن ها شادباش گفت.

دولت اسرائیل هنوز نسبت به سخنان نخست وزیر مراکش واکنشی نشان نداده است.