علی اکبر صالحی اعلام کرد : روزی نیم کیلو اورانیوم با غلظت ٢٠ درصد غنی می‌کنیم

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران می‌گوید که این کشور اکنون روزانه نیم کیلو اورانیوم با غلظت بیست درصد غنی می‌کند. با این سخن رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اعتراف کرده است که این کشور برجام را نقض می‌کند، هر چند صالحی افزوده است که تهران به مفاد برجام از نو متعهد خواهد شد، اگر دیگر طرف های این توافق نیز به تعهدات خود عمل کنند.

این در حالی که ژان-ایو لودریان، وزیر امور خارجۀ فرانسه، دو روز پیش هشدار داده بود  که جمهوری اسلامی سرگرم دستیابی به توانایی تولید سلاح اتمی است. او خواستار واکنش سریع به اقدام ایران شد و از جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا، خواست که بلافاصله بعد از روی کار آمدن به برجام بازگردد.

رویترز نیز پیشتر نوشته بود که تل‌آویو تهدیدها و شعارهای مبنی بر نابودی این کشور را جدی می‌گیرد و از سیاست نرم‌تر آمریکا نسبت به ایران نگران است؛ هر چند تهدیدات نظامی واشنگتن در دوران ترامپ نیز تحرکات هسته‌ای ایران را کاهش نداد.

رویترز به مقاله روزنامه پر تیراژ “اسرائیل هیوم” اشاره کرده و نوشته است:   «ارتش در حال طراحی سه گزینه برای تضعیف تلاش‌های هسته‌ای ایران و در صورت لزوم، مقابله با تهاجم ایران است».

در ادامه گزارش  به نقل از بنی گانتس آمده است : «اسرائیل ناگزیر است یک گزینه نظامی روی میز داشته باشد.»

رویترز می‌نویسد اسرائیل مدت‌هاست برنامه‌هایی برای مقابله با ایران دارد و هدف مقاله مربوطه، می‌تواند گوشزد کردن این طرح‌ها و یادآوری گزینه‌های روی میز باشد.

در گزارش رویترز آمده که در دوران اوباما نیز، تل آویو هراز گاه، تهران را به حمله پیشگیرانه به تاسیسات اتمی این کشور تهدید می‌کرد؛ هرچند پاره‌ای مقامات آمریکایی تردید داشتند که ارتش اسرائیل با همه تجهیزات پیشرفته و زرادخانه هسته‌ای، قادر باشد اهداف مورد نظر خود را که دور، پراکنده و محافظت شده هستند، مورد اصابت قرار دهد.

مقامات تل‌آویو بارها ابراز امیدواری کرده‌اند که سیاست “فشار حداکثری” ترامپ علیه ایران، از سوی بایدن نیز تا توقف کامل فعالیت‌های هسته‌ای این کشور ادامه یابد. به تازگی اما وزیر دارایی اسرائیل در رادیو ارتش اذعان کرد که درباره چشم‌انداز ایران، بین تل آویو و بایدن اختلافاتی وجود دارد که “می‌تواند چالش برانگیز باشد.”

خبر بررسی سه گزینه نظامی علیه ایران در حالی در روزنامه پرتیراژ اسرائیلی منتشر شده که الی کوهن، وزیر اطلاعات اسرائیل به شبکه تلویزیونی “ینت” گفته است: «دولت نتانیاهو هنوز وارد دیالوگی رسمی با دولت بعدی آمریکا نشده است.»

کوهن در پاسخ به این سوال که آیا اسرائیل برای نفوذ در رویکرد بایدن به ایران از طریق کانال‌های غیررسمی تلاش کرده، گفته است: «بله؛ تلاش‌هایی وجود دارد.»