علی اکبر صالحی خطاب به مجلس و شورای نگهبان و امنیت ملی: این که نشد حکومت داری، به دستور شما باید در هیچ قراردادی نباشیم. دور کشور را هم ببیندیم

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با انتقاد از رفتار دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و مصوبه مجلس درباره توسعه فعالیت‌های هسته‌ای ایران، گفت: باید بپذیریم بخش قابل توجهی از مشکلات ما ناشی از تحریم های امریکا است  و علاجش این است که این تحریم ها را برداریم البته باید رویکرد بین‌المللی ما یک تعریف واضحی داشته باشد

او افزود:  « مجلسی ها به ما می‌گویند هزار تا سانتریفیوژ آی‌آر۶ بسازید. خب ما این توانایی را داریم، می‌سازیم اما نگفته‌اند پولش را کی می‌دهد؟».

علی اکبر صالحی گفت: «تعجب می‌کنم شورای نگهبان چگونه این قانون را تصویب کرده است».

او با کنایه خطاب به نمایندگان مجلس افزود: «این‌ها یا نمی‌دانند منابع داخلی ما چقدر است یا نمی‌دانند ارزش هر سانتریفیوژ آی‌آر۶ چقدر است».

یادآور می شود که مجلس روز ۱۲ آذر طرح “اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران” تصویب کرد که در این طرح آمده است در صورت «عدم اجرای کامل تعهدات کشورهای ۱+۴ در قبال ایران و عادی نشدن روابط کامل بانکی و عدم رفع موانع صادرات و فروش نفت ایران دو ماه پس از تصویب این قانون، سازمان انرژی اتمی باید در طول یک سال هزار سانتریفیوژ آی‌آر۶ بسازد».

شورای نگهبان ظرف کمتر از ۲۴ ساعت این مصوبه را تایید کرد و توسط رئیس‌ مجلس برای اجرا به دولت روحانی ابلاغ شد.

مقام‌های دولت روحانی این مصوبه را “عجولانه”خوانده‌اند و می‌گویند برای تصویب آن به نظرات کارشناسی دولت توجه نشده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفته است: «با این روش ها که نمی شود کشورداری و حکمرانی کرد که همه چیز را قطع کنیم … در هیچ قراردادی نباشیم. دور کشور را ببندیم. خفه می‌شویم اینجوری».

در مصوبه مجلس ایران تاکید شده است که در صورت عدم لغو تحریم‌ها تا روز ۱۲ بهمن، ایران باید اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند که این موضوع می‌تواند به اخراج و قطع همکاری ایران با بازرسان آژانس منجر شود.

علی اکبر صالحی در بخش دیگری از این گفت‌وگو همچنین با انتقاد از بیانیه دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی گفته است رئیس‌جمهور، رئیس شورای عالی امنیت ملی است و بیانیه دبیرخانه «شبهه ایجاد کرده است».

او گفت: «این‌طور که نمی‌شود قانونگذاری کرد، به اعتبار صحبت یک نفر در شورای امنیت ملی. صدور آن بیانیه توسط دبیرخانه شورای امنیت ملی کار درستی نبود».

صالحی با ابراز امیدواری به بازگشت دولت بایدن به برجام، گفته است این بازگشت “بدون قید و شرط” است و اگر مقام‌های دولت بایدن “موضوعات دیگری مدنظرشان” است، “بحثی جداگانه” است و باید “فعلا درباره” برجام صحبت شود.

او افزود: «اگر آمریکا با ایران کنار بیاید، از منظر واشینگتن، از طریق تهران می‌تواند چین را مهار کند. پکن و مسکو این را فهمیده‌اند. بایدن چگونه می‌خواهد چین و روسیه را مهار کند؟ بهتر است بیش از این با ایران کلنجار نرود و دیوار اعتماد را بازسازی کند».

صالحی، در ادامه گفت: «این کمربندی که آمریکایی‌ها دور روسیه انداخته‌اند سگکش روی ایران بسته می‌شود».

جو بایدن، پیش از این گفته بود که به وعده خود برای بازگشت به برجام متعهد است ولی مذاکره با ایران “بسیار دشوار” خواهد بود.

او همچنین بر لزوم مذاکره درباره آینده برنامه هسته‌ای و برنامه موشکی ایران نیز تاکید کرده است، امری که با مخالفت صریح مقام‌های حکومت ایران مواجه شده است