علی اکبر صالحی میگوید انگلیس در برنامه هسته ای جایگزین آمریکا شد

راکتور تحقیقاتی آب سنگین اراک

امروز علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی حکومت اسلامی گفت: با خروج یک جانبه آمریکا از برجام انگلیس جایگزین آمریکا در کارگروه بهسازی  نیروگاه آب سنگین اراک شده است که پیش از این با حضور ایران – آمریکا و چین تشکیل شده بود.

کارشناسان مسائل اتمی ایران می گویند: طبق قوانین موسوم به برجام  در این زمینه حکومت اسلامی متعهد شده بود که کوره آب سنگین اراک را برچیند و به جای آن یک کوره آب سبک برپا کند.

در چارچوب این تعهد با ریختن بتن اغلب کوره آب سنگین اراک آن را از کار انداختند و دولت چین تعهد کرد که یک کوره آب سبک به جای آن بسازد ولی این احتمال می رود که  چین از انجام این پروژه ناتمام باز بماند به همین دلیل اکبر صالحی اعلام می کند که ادامه پروژه را به دولت انگلستان واگذار می‌کند.

وی با ادعای اینکه امور هسته‌ای به خوبی پیش می‌رود و هیچ مشکلی وجود ندارد افزود: علی رغم خروج آمریکا از برجام هیچ مشکلی  نه در بحث اکتشاف نه در بحث تحقیق و توسعه و نه در بحث ساخت نیروگاه وجود ندارد.

علی اکبر صالحی ضمن تاکید بر اینکه بازگشت تحریم‌های یکجانبه آمریکا هیچ تاثیری بر فعالیت‌های اتمی ایران ندارد گفت: بخش عمده ای از پروژه های ما یا خودکفا هستند یا با کشوری مثل روسیه در حال انجام است که روسها نیز به خوبی به  تعهدات خود عمل می‌کنند.

صالحی از پیشرفت ساختمان نیروگاه دوم بوشهر خبر داد و مدعی شد که در حال حاضر این نیروگاه جلوتر از برنامه پیش می‌رود و ابراز امیدواری کرد که تا شش سال آینده نیروگاه دوم به بهره برداری برسد و دو سال بعد از راه اندازی نیروگاه دوم نیروگاه سوم نیز وارد مدار شود.

این در حالیست که نیروگاه اتمی بوشهر که روسیه آن را ساخته بود دست کم ۱۹ سال طول کشید بنابراین گمان نمی‌رود که مسکو دومین نیروگاه را در ظرف ۶ سال احداث کند

یک دیدگاه

  1. با سلام و خسته نباشید
    آخوندها ی انگلیسی تبار به اصل خویش برگشتند ,ولی دیگه کار از این ادا و اطوار گذشته وضع رژیم خرابتر از این حرفهاست ولی خدا را شکر به مردم ایران نشان دادند که اصل و نسبشان از کجاست

Comments are closed.