علی اکبر صالحی گفت: آژانس درخواست دیگری برای بازرسی ندارد

در همان حال که رئیس آژانس بین المللی گفته بود که بزودی زود بازدید از سایت مشکوک انجام می گیرد،  علی اکبر صالحی گفت: آژانس درخواست دیگری برای بازرسی ندارد

رئیس سازمان انرژی اتمی حکومت ایران در ادامه ادعای خود  تاکید کرد: مسئولان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ما اعلام کردند، براساس اطلاعاتی که دارند، بعد از بازرسی از دو محل تعیین شده، درخواست دیگری ندارند.

صالحی گفت:  در برخی موارد تعهدی برای کشور ایجاد نمی‌کنیم و طبیعتا به هیچ محدودیتی پایبند نیستیم، زیرا تعهدی نداده‌ایم، اما وقتی تعهدی می‌دهیم به آن پایبند هستیم و خودمان را به آن ملتزم می‌دانیم.

صالحی در ادامه گفت: همزمانی صدور بیانیه مشترک و توافق بین ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با مطرح شدن مکانیسم ماشه در شورای امنیت سازمان ملل از طریق آمریکا، جالب بود و این بازتاب بسیار مثبتی برای حکومت ایران  داشت.

پیشتر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش خود درباره برنامه هسته‌ای ایران اعلام کرد که ذرات اورانیوم را در یک سایت اعلام نشده در ایران پیدا کرده است.

در این گزارش آمده است  که آژانس کشف کرده ذرات طبیعی اورانیوم از طریق عامل انسانی به محلی آورده شده که حکومت ایران آن را از قبل اعلام نکرده بود.

احتمال میرود که  اشاره آژانس به سایت تورقوزآباد است که سال گذشته بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در مجمع عمومی سازمان ملل متحد آن را افشا کرد.

ایران تاکنون به این گزارش واکنشی نشان نداده است اما قبلا گفته بود که این محل یک مرکز شستشوی فرش است و هیچ عمل پنهانی ای در آن صورت نمی گیرد.

سه مقام ارشد اسرائیلی پنجشنبه هفته پیش در کنفرانسی خبری گفتند که بازرسان آژانس پیشتر در سال جاری از تورقوزآباد بازدید کرده و از آنجا نمونه برداری کرده بودند.

رافائل ماریانو گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی،نیز به تازگی  درباره خودداری ایران از اجازه بازرسی دو مرکز در ارتباط با سوالاتی درباره فعالیت‌های گذشته این مراکز ابراز نگرانی جدی کرد.

گروسی گفته بود که  بیش از چهار ماه است که ایران اجازه دسترسی به این دو مرکز را نداده و افزود که حدود یک سال است که جمهوری اسلامی از “گفت‌وگوی جدی درباره سوالات مربوط به فعالیت‌ها و مواد هسته‌ای اعلام‌نشده احتمالی” در این مراکز امتناع می‌کند.

موضوع ممانعت ایران از بازرسی دو مرکز اتمی در گزارش ده روز پیش آژانس هم مطرح شده بود. با این که این دو مرکز در فعالیت‌های فعلی هسته‌ای ایران نقشی ندارند اما آژانس در گزارش خود گفته بود که نیاز دارد از فعالیت‌های گذشته آن و صحت گزارش‌های ایران درباره این مراکز آگاه شود. در این گزارش جزییات تلاش مقام‌های آژانس برای دسترسی به این مراکز تشریح شده بود.