علی جوانمردی: سپاهی ارشد محمد تولایی به ظن جاسوسی برای اسرائیل، در بازداشت به سر می برد

سال گذشته نخست وزیر اسرائیل فاش ساخت که ماموران موساد (سرویس امنیت خارجی اسرائیل) بیش از یکصد هزار سند و عکس و برنامه کامپیوتری مربوط به فعالیت های اتمی رژیم ایران را از شورآباد تهران به اورشلیم منتقل ساخته است.

یک سامانه خبری فارسی زبان می نویسد که حکومت ایران یکی از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران را به اتهام جاسوسی برای اسرائیل بازداشت کرده، ولی از انتشار گزارش آن خودداری می کند.

علی جوانمردی مقیم عراق، که معمولا منابع خبری موثقی دارد، در گزارش خود نوشته است که پاسدار محمد تولایی در گذشته سمت معاون امور راهبردی سپاه را به عهده داشته و اخیرا به اتهام جاسوسی به طور محرمانه بازداشت گردیده و رژیم به دلائل مصلحتی از انتشار خبر آن جلوگیری می کند.

سال گذشته نخست وزیر اسرائیل فاش ساخت که ماموران موساد (سرویس امنیت خارجی اسرائیل) بیش از یکصد هزار سند و عکس و برنامه کامپیوتری مربوط به فعالیت های اتمی رژیم ایران را از شورآباد تهران به اورشلیم منتقل ساخته است. اسرائیل همچنین اطلاعات دست اولی از فعالیت های جاسوسی رژیم ایران در اروپا و همچنین عملیات خرابکاری در حوزه خلیج فارس و کشورهای عرب، در اختیار کشورهای هم پیمان خود قرار داده که رژیم ایران را به وحشت انداخته است. آخرین اقدام اسرائیل در این زمینه، ارائه جزئیات بسیار محرمانه ای از فعالیت های موشکی و هسته ای رژیم ایران به شورای امنیت سازمان ملل است که با واکنش خشم آلود معاون سفیر رژیم ایران در سازمان ملل روبرو شد.

محافل خبری رادیو پیام اسرائیل گفته بودند که به دنبال این افشاگری ها، رژیم ایران به تلاش گسترده ای ادامه می دهد تا افرادی را که با اسرائیل در ارتباط هستند و این اطلاعات بسیار محرمانه را در اختیار این کشور قرار می دهند شناسایی و بازداشت کند تا شاید بتواند از ادامه درزیابی امور محرمانه رژیم، از تهران به اورشلیم جلوگیری کند.

تَوَلایی روز شنبه هفته پیش، یعنی در هفتم اردیبهشت ماه بازداشت گردیده است و دستگیری او نتیجه همکاری بین وزارت اطلاعات و بخش اطلاعات سپاه پاسداران صورت گرفته است. وی هنگامی که قصد خروج از ایران را داشت دستگیر و زندانی گردید. ولی خبر آن هنوز به طور رسمی انتشار نیافته است.

علی جوانمردی در گزارش خود نوشت که سپاهی محمد تَوَلایی، چند بار دیگر هم مورد سوء ظن قرار داشته و از او بازجویی شده بود. ب

ه گفتۀ او، نخستین بار در بهمن ماه هنگامی بود که تولایی قصد خروج از ایران را داشت و  در اقدام مشترک وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شده است. بنا به این خبر، زمان بازداشت بهمن ماه سال گذشته بوده، ولی خبر آن تا کنون محرمانه مانده بود.

در اسفندماه سال پیش، تولایی از سمت معاون امور راهبردی سپاه برکنار گردید و یک مقام حاشیه ای به او داده شد.

به نوشته جوانمردی، در اردیبهشت ماه سال گذشته در نامه ای خطاب به خامنه ای نوشته بود: «مدتی است که وجود چند شبکه جاسوسی و نفوذ در کشور فعال شده است» و اضافه شده بود: «شواهد به دست آمده، این مدعا را تقویت می کند که بیشتر افراد این شبکه، در سپاه و یا وابسته به نهادهای انتصابی و بالا دستی سپاه نفوذ دارند». بررسی میزان درستی این نقل قول و اصل آن نامه، برای ما امکان پذیر نبوده است.

به نوشته جوانمردی، از خرداد ماه سال گذشته بود که علاوه بر وزارت اطلاعات، بخش اطلاعات سپاه پاسداران نیز به این قضیه پیوست و به تحقیق درباره فعالیت های “جاسوسی” تولایی گردید و این فرد بالاخره به اتهام آن که در یاری رسانی به اسرائیل برای دزدیدن اسناد فعالیت های اتمی از انباری در شورآباد تهران دست داشته، دستور بازداشت او صادر گردید.

رادیو پیام اسرائیل در گزارش سال گذشته نوشته بود که پس از افشاگری انتقال اسناد اتمی به اورشلیم، دستگاه های اطلاعاتی کشوری و لشگری رژیم فعالیت گسترده ای را برای شناسایی و بازداشت افرادی که به اسرائیل یاری رسانده بودند آغاز گردید. درباره سرنوشت این بازداشت شدگان خبری در دست نیست. ولی محافل خبری به رادیو پیام اسرائیل گفته بودند که شماری از افراد مورد سوءظن، از کارمندان مستقیم برنامه های اتمی ایران، و برخی دیگر از افراد سپاه پاسداران و ارگان های وابسته به دستگاه رهبری بوده اند.

یک دیدگاه

Comments are closed.