علی خامنه‌ای، اجازه نداد تا حسن خمینی در انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت کند

یاسر خمینی، نوه روح‌الله خمینی، به پایگاه خبری «جماران» گفت  که برادرش حسن خمینی، قصد نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ را داشت اما با مخالفت علی خامنه‌ای، از این تصمیم عقب‌نشینی کرده است.

این در حالی است که خامنه‌ای همواره ادعا می‌کند انتخابات در ایران آزاد است. خامنه‌ای به صراحت گفته که خروجی انتخابات ریاست‌جمهوری باید یک جوان حزب‌اللهی باشد.

یاسر خمینی در ادامه افزود:  حسن خمینی «با تردید در حال مشورت و بررسی جوانب امر بودند تا این‌که امروز مطابق دیدارهای نوبه خود با رهبری به دیدن ایشان رفتند که طی این ملاقات، خامنه ای  کاندیداتوری ایشان در انتخابات را به صلاح ندانستند».

برخی از رسانه های اجتماعی نوشته اند که علی خامنه‌ای در این دیدار به صراحت به وی هشدار داد بهتر است ،  وارد نشوید

این در حالی که در روزهای اخیر برخی گروه‌ها از جمله مجمع ایثارگران با حسن خمینی دیدار کرده و از او خواسته بودند تا نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری شود.

یاسر خمینی در ادامه توضیحاتش  به دلیل مخالفت خامنه‌ای با کاندیداتوری حسن خمینی اشاره نکرده، اما توصیه‌های این چنینی از سوی رهبری درباره حضور یا عدم حضور چهره‌ها در انتخابات سابقه دارد. از جمله مخالفت با کاندیداتوری دوباره محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور سابق، در انتخابات ریاست‌جمهوری.

برخی از رسانه ها نوشته اند : از آنجایی که روند حذف خانواده خمینی از قدرت و سیاست پس از مرگ او آغاز شده، مخالفت با حضور حسن خمینی در عرصه انتخابات غافلگیرکننده نیست.

دو ماه مانده به برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران هنوز کاندیداهای اصلی روشن نیستند و به دلایل روشن، فاصله جامعه با فضای انتخاباتی و حضور در انتخابات نیز هر روز بیشتر می‌شود.

با این حال، یاسر خمینی با انتشار این خبر گفت که پس از اظهار نظر علی خامنه‌ای «طبیعی است که تصمیم ایشان روشن است و اخوی یقیناً تصمیمی برای کاندیداتوری ندارند».

پیشتر نیز حسن خمینی از حضور در انتخابات بازمانده بود. او در آذر سال ۱۳۹۴ برای عضویت در مجلس خبرگان نام‌نویسی کرد اما صلاحیت وی از سوی شورای نگهبان رد شد.

شورای نگهبان دلیل رد صلاحیت او را “«عدم حضور وی در امتحان اجتهاد” ذکر کرد و حسن خمینی با اشاره به این موضوع گفت که رد «صلاحیت علمی» او از سوی شورای نگهبان، او و بسیاری دیگر را متعجب کرده است.

در آن زمان، هاشمی‌رفسنجانی، رئیس وقت مجمع تشخیص مصلحت نظام، از رد صلاحیت نوه روح الله خمینی،   در انتخابات مجلس خبرگان انتقاد کرد و خطاب به اعضای شورای نگهبان سؤال کرد که «آن‌ها صلاحیت خود را از کجا آورده‌اند و چه کسی به آن‌ها اجازه داده است که قضاوت کنند؟»

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران قرار است ۲۸ خرداد امسال همزمان با ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا برگزار شود.