علی خامنه‌ای : بازنشر کاریکاتور پیامبر مسلمانان ‘جرم بزرگ’ و ‘نابخشودنی’ است

پس از یک هفته سکوت، علی خامنه‌ای‌، انتشار مجدد کاریکاتور پیامبر مسلمانان بر روی جلد هفته‌نامه فرانسوی شارلی ابدو، را محکوم و  آن را “جرم بزرگ” و “نابخشودنی” خواند. ولی سردبیر این نشریه گفته است  که بازنشر این کاریکاتورها در سالروز حمله اسلامگرایان به دفتر برای یادآوری این بوده که این هفته‌نامه از دفاع از آزادی بیان دست نکشیده است.

شارلی ابدو، مجله طنز فرانسوی که سال ۲۰۱۵،  به خاطر چاپ کاریکاتورهای پیامبر اسلام مورد حمله اسلام‌گرایان تندرو قرار گرفته بود،  دوباره این کاریکاتورها را با تیتر «تاریخ را نمی توان بازنویسی و یا پاک کرد» چاپ کرد.

خامنه ای در پیامی نوشته است: این کار بار دیگر عناد و کینه‌ شرارت‌بار دستگاه‌های سیاسی و فرهنگی دنیای غرب با اسلام و جامعه‌ مسلمانان را آشکار ساخت.

رهبر حکومت اسلامی در ایران نوشته است: ملت‌های مسلمان بویژه کشورهای غرب آسیا، ضمن حفظ هوشیاری در مسائل این منطقه‌ی حساس، باید هرگز دشمنی‌های سیاستمداران و سردمداران غربی نسبت به اسلام و مسلمین را فراموش نکنند.

هفته‌نامه فرانسوی شارلی ابدو بار دیگر کاریکاتورهای بسیار مناقشه‌برانگیز پیامبر اسلام را درست یک روز پیش از محاکمه کسانی که به مشارکت در حمله پنج سال پیش به دفتر این مجله متهمند، منتشر کرد.

تا به حال روحانیون زیادی در سراسر جهان انتشار این کاریکاتور را محکوم کردند اما لوران سوریسو سردبیر شارلی ابدو گفته است که بازنشر این کاریکاتورها برای یادآوری این بوده که این نشریه از دفاع از آزادی بیان دست نکشیده است.