علی خامنه‌ای طولانی شدن مذاکرات برای احیای برجام را به “زیان نظام” خواند و گفت که این مذاکرات نباید فرسایشی شود

علی خامنه‌ای، روز گذشته (چهارشنبه ) در یک سخنرانی به مناسبت آغاز ماه رمضان، که از تلویزیون دولتی ایران پخش شد، درباره سیاست تهران در قبال تحریم‌ها و برجام، با تکرار بی اعتمادی به آمریکایی‌ها و متهم کردن اروپایی‌ها به تبعیت از واشنگتن گفت: مذاکرات فرسایشی نشود.

خامنه ای تاکید کرد:  ما در این زمینه بحثی نداریم منتها باید مراقبت شود که مذاکره طولانی و فرسایشی نشود. نباید جوری باشد که طرفها بخواهند این مذاکره را کش بدهند چرا که این مسئله برای کشور ضرر دارد.»

وی  انجام مذاکرات هسته‌ای را “تشخیص مسئولان” کشور اعلام کرد و گفت: «سیاست کشور را ما اعلام کردیم و به مسئولان هم از نزدیک و هم با نوشته و هم در سخنرانی عمومی گفتیم. خب حالا تشخیص مسئولان این است که مذاکره کنیم و همین سیاست را اعمال کنیم».

این در حالی که خامنه ای پیشتر مذاکره را چه به طور مستقیم و چه غیر مستقیم سم دانسته بود . اما اکنون این اظهارات وی می‌تواند به معنای رفع مسئولیت از روند مذاکراتی باشد که چارچوب‌های اصلی آن را خود او برای تیم ‌مذاکره‌کننده ایران مشخص می‌کند .

خامنه ای در ادامه  پیشنهادات نمایندگان آمریکا را “متکبرانه و تحقیرآمیز” خواند و گفت: «اینکه آمریکایی ها مدام اسم مذاکره را می آورند اینجوری نیست که آمریکا بخواهد مذاکره کند تا یک حرف حق را قبول کند بلکه می خواهد مذاکره کند تا یک حرف باطل را تعبیر کند.»

وی مدعی شد:   گزارش‌هایی از جلسات خصوصی طرف‌های اروپایی به دست ما رسیده  که در آن ، اروپایی  « اقرار می کنند که حق با ایران است ولی در مقام اجرا هیچ استقلالی از خود ندارند.»

پیش از سخنان خامنه ای،  سه کشور آلمان، فرانسه و بریتانیا با انتشار بیانیه ای ، ضمن ابراز نگرانی شدید از آغاز غنی سازی ۶۰ درصدی اورانیوم در ایران، رویکرد تهران را یک تحول جدی است چون تولید اورانیوم با غلظت بالا، گامی مهم در راستای تولید سلاح هسته‌ای به شمار می‌آید در حالی که ایران هیچ نیاز غیرنظامی قابل توجیهی برای غنی سازی در این سطح ندارد.

در این بیانیه اقدام رژیم ایران در اعلام این اخبار را “خطرناک” خوانده و تاکید کردند «در تضاد با روح سازنده و حسن‌نیت مذاکرات فعلی»‌ در وین است.

آنان در پایان این بیانیه هشدار داده اند: «با در نظر گرفتن تحولات اخیر، ما هرگونه اقدامات تنش‌زا از جانب هر یک از بازیگران را مردود دانسته و از ایران می خواهیم روند دیپلماتیک را پیچیده‌تر نسازد».