علی خامنه ای، در اوج انزوا و ناتوانی بین المللی رژیم، از رهبر روسیه می خواهد همکاری های دو کشور بیشتر شود

خامنه ای در سال های اخیر می کوشد به روسیه و چین نزدیک تر شود

درخواست علی خامنه ای از ولادیمیر پوتین دایر بر این که ایران و روسیه همکاری های گسترده تری با یکدیگر داشته باشند، نشان دیگری از انزوای فزاینده رژیم ایران تلقی می شود که بیم دارد آغاز تحریم های نفتی، اقتصاد کشور را با ورشکستگی کامل روبرو سازد.

رهبر حکومت اسلامی ایران، در دیداری که روز گذشته (جمعه) با رهبر روسیه داشت، به او پیشنهاد کرد که همکاری های دو کشور در همه امور ممکن گسترده تر شود تا متفقا بتوانند تحریم های آمریکای را خنثی کرده و با ابرقدرتی ایالات متحده مقابله کنند.

در این ملاقات که در حاشیه همایش سه جانبه بین روسای جمهوری روسیه، ترکیه و ایران برای بحث درباره آینده سوریه برگزار شد، خامنه ای تاکید کرد که باید “ترکتاری های آمریکا در خاورمیانه و جهان را مهار کرد”.

این استدلال از آن جهت مطرح می شود که حکومت های ایران و روسیه، هر دو با تحریم های ایالات متحده روبرو هستند و خامنه ای بر این باور است که با تلاش مشترک، بهتر می توان آن را خنثی کرد.

علت تحریم های آمریکا علیه رژیم ایران، فتنه گری های نظامی و تروریستی آن در منطقه، و همچنین یاری رسانی به سازمان های ترور و ادامه برنامه های موشکی است.

پرزیدنت ترامپ در این هفته دوباره ابراز اطمینان کرد که رژیم ایران بزودی حاضر خواهد شد مذاکرات را درباره برجام از سر بگیرد. ارزیابی رئیس جمهوری ایالات متحده بر این انتظار استوار است که تحریم های نفتی، منابع مالی رژیم را کاملا خواهد خشکاند و آن را با خطر به پاخیزی مردم و سقوط احتمالی روبرو خواهد ساخت.

از هنگام خروج ایالات متحده از برجام، نرخ ارزهای خارجی در ایران به دو برابر و بیشتر افزایش یافته و اگر همین روند ادامه یابد موجب فروپاشی کامل اقتصاد رژیم خواهد شد.

روسیه نیز به علت تسلط بر شبه جزیره کریمه و تعرض های دیگر به همسایگان خود در آن منطقه مورد تحریم های غربی قرار دارد که ایالات متحده آن را رهبری می کند.

دولت پرزیدنت ترامپ حکومت زیاده خواه رجب طیب اردوغان در ترکیه را نیز مورد برخی تحریم ها قرار داده است.

با آن که روح الله خمینی با شعار “نه شرقی نه غربی” به میدان سیاست بین المللی آمده بود، خامنه ای در سال های اخیر می کوشد به روسیه و چین نزدیک تر شود تا شاید به میزان معینی از انزوای جهانی بیرون آید.

کارشناسان ارزیابی می کنند که رژیم ایران بیش از همه به حمایت نظامی و سیاسی روسیه نیاز دارد، زیرا ممکن است به درگیری نظامی با ایالات متحده کشیده شود.

در همین راستا، وزیر دفاع حکومت ایران نیز به پکن سفر کرد تا امکان برخورداری از حمایت های نظامی و سیاسی از جانب آن کشور را بررسی کند. ولی چین، برخلاف روسیه، دخالت چشمگیری در امور نظامی منطقه ای و جهانی ندارد و خود نیز با تهدیدهای اقتصادی ایالات متحده روبرو می باشد

در گزارش ها آمده بود که علی خامنه ای برای آن که توجه روسیه را هرچه بیشتر نسبت به خود جلب کند و از حمایت نظامی در برابر آمریکا برخوردار گردد، حاضر شد قرارداد دیکته شده از جانب روسیه را در مورد آینده دریای حزر بپذیرد و منافع ملی ایران را در این راه قربانی کند.

علی خامنه ای در حالی از روسیه تقاضا می کند که همکاری های بین المللی دو کشور گسترده تر شود، که در ایران برخی سیاستمداران هشدار می دهند که دولت مسکو قابل اطمینان نیست و در هر لحظه که منافعش ایجاب کند، به رژیم ایران خیانت کرد.

یک نمونه از این ارزیابی را می توان در مورد آینده سوریه مشاهده کرد که روسیه خواهان خروج نیروهای ایران، در پایان خیزش مردمی در آن کشور می باشد که تسلط بر استان ادلب، آخرین مرحله آن محسوب می شود.

مورد دوم، موافقت روسیه و عربستان سعودی برای افزایش تولید نفت، بدنبال قطع فروش نفت ایران می باشد، که رژیم را بسیار خشمناک کرد و آن را “خیانت به منافع ایران” نامید. زیرا دولت تهران امیدوار بود که با ایجاد کمبود نفت در بازار جهانی، بتواند بر ایالات متحده فشار آورد.

یک دیدگاه

  1. روسیه آرزویش که ازطریق درس خوانده روسیه این رژیم به خلیج فارس حتی نصف شدن ایران بوسیله ارتباط آبهای دریای خزربه خلیج فارس راه یابد۰ماایرانیان آرزوداریم روزی اسرائیل بزرگ باایران بزرگ پس ازپس گرفتن سرزمینهایمان که ظالمانه اشغال شدندوازسرزمینهایمان جداشدندباهم هم مرزشویم وپیوندهای قومی وریشه ای ماکه درخون وژن هردوملت وجودداردبیشترشودملت یهودباوفاترین ملتهادرروی کره زمین هستندبخاطراینهمه ظلم وکشتاروآوارگی درقرون مختلف عقایدوآئین وپیمان خودباخدای خودراراحفظ کردندچه بسیارهیتلرهادرقرون مختلف ازکشتارهای یهودیان پشته ها ساختنددرآن غریبیهافریادرسی نبود۰اگراین کشتارهادرآن دورانهاوبیرون راندن ازسرزمین پدری به طمع مال وثروت یهودیان بوسیله ظالمان تاریخ نبودجمع ملت یهودصدهاملیون بود۰به امید هم مرزشدن اسرائیل بزرک با ایران بزرگ۰

Comments are closed.