علی خامنه ای، در سخنرانی “روز قدس” ادعا کرد که اسرائیل و غرب در حال نابودی و اسلام در حال قدرت گیری است

علی خامنه ای در سخنرانی کوتاهی که امروز پس ار تبلیغات زیاد، از رسانه های همگانی رژیم پخش شد، از جمله ادعا کرد که اسرائیل در حال اضمحلال است و کشورهای غربی به فروپاشی نزدیک شده اند و آن چه که در حال تقویت می باشد، مقاومت اسلامی برای نابودی اسرائیل است.

خامنه ای در حالی این سخنان را بیان کرد که جهان اسلام در راه آشتی با اسرائیل گام برمی دارند و از فلسطینیانی که همچنان از ترور جانبداری می کنند دور می شوند.

با این همه، رهبر دینی حکومت اسلامی ایران ادعا کرد که تنها کشورهای ترسو و ضعیف در حوزه خلیج فارس بودند که با اسرائیل پیمان صلح امضا کردند.

آقای منشه امیر در یک بحث تلویزیونی در شبکه “ایران اینترنشنال” که بعدازظهر امروز پخش شد، این ادعای خامنه ای را کاملا غیرمنطقی دانست و از او پرسید که در کنار امارات عربی متحده و بحرین، آیا سودان و مراکش نیز کشورهای ضعیفی بودند که با اسرائیل پیمان صلح امضا کردند؟

تحلیلگران ایرانی که در این برنامه مناظره شرکت داشتند، همگی سخنان خامنه ای را با این ادعا که “جبهه مقاومت” یعنی گروه های تروریستی به سرکردگی رژیم ایران روز به روز قوی تر می شوند غیرمنطقی و نادرست خواندند.

خامنه ای در این سخنان، که به طور نسبی آرام و فاقد حملات گزنده و تحریک آمیز بود، برپایی اسرائیل را نتیجه ائتلاف کمونیسم و کاپیتالیسم، و یا به گفته او “عرب و اتحاد شوروی” دانست. ولی آقای منشه امیر یادآور شد که پیکار یهودیان برای بازگشت به سرزمین پدری از اواسط قرن نوزدهم آغاز شد و اگر کمونیسم و کاپیتالیسم برپایی اسرائیل را مورد تایید قرار دادند، به علت آن بود که درستی خواست این مردم را پذیرفته بودند.

علی خامنه ای در سخنانی به زبان عربی که ظاهرا خطاب به ملت های عرب بیان کرد، از تروریست های ارشد فلسطینی که به دست اسرائیل کشته شدند قدردانی کرد و آنها را ستود.

آقای منشه امیر در برنامه تلویزیونی گفت که در مجموع، سخنان خامنه ای خیالبافانه و به دور از واقعیت بود و این پرسش را مطرح میسازد که آیا او به بیماری فراموشی (آلزایمر) مبتلا شده است. آقای امیر به این نکته نیز اشاره کرد که صدای خامنه ای در این سخنرانی کمی خفه بود و او برخلاف سخنرانی های پیشین، سخنان خود را از روی نوشته دکلمه می کرد.

آقای امیر در بخش دیگری از سخنان خود گفت که واژه “روز جهانی قدس” یک فریب بیش نیست زیرا حتی در تهران نیز راهپیمایی سالانه، به بهانه کورونا برگزار نشد و در میان فلسطینی ها و کشورهای عرب، جز گروه های مزدور رژیم ایران، هیچ نهاد یا سازمانی در این اقدام نمایشی و شکست خورده رژیم ایران شرکت نکرد.