علی خامنه ای، مذاکره با آمریکا را “سم مضاعف” نامید، ولی پرزیدنت ترامپ اطمینان دارد که رژیم بزودی وارد گفتگو می شود

علی خامنه ای، مذاکره با آمریکا را “سم مضاعف” نامید، ولی پرزیدنت ترامپ اطمینان دارد که رژیم بزودی وارد گفتگو می شود

در همان حال که پرزیدنت ترامپ بر این باور است که سران حکومت ایران به زودی به دعوت او برای از سرگرفتن گفتگوها پاسخ مثبت خواهند داد، مجموعۀ گزارش های مربوط به خاورمیانه نشان می دهد که رئیس جمهوری ایالات متحده در عمل، به هشدارهای پیشین خود عمل نکرده است. احتمال می رود که از دیدگاه مشاوران کاخ سفید، هنوز زمان مناسب فرا نرسیده است. نزدیکان به رئیس جمهوری آمریکا، هرگونه احتمالی را در مورد عقب نشینی ایالات متحده از سیاست قاطع خود علیه رژیم ایران، رد می کنند.

پرزیدنت ترامپ در حساب توییتر خود نوشت: «من مطمئن هستم که رژیم ایران به زودی خواهان انجام مذاکرات با ایالات متحده خواهد شد».

رئیس جمهوری آمریکا در حالی این ارزیابی را بیان می کند که علی خامنه ای در سخنان پریروز خود، هرگونه مذاکره با آمریکا را “سم مضاعف” خوانده و تاکید کرده بود که نشستن به دور میز مذاکره با آمریکا بزرگترین اشتباه استراتژیک می باشد زیرا هیچ کشوری نباید به میل خود، از قدرت نظامی و راهبردی خود صرف نظر کند.

آشنایان امور ایران می گویند که سخنان اخیر حسن روحانی می تواند نشان آن باشد که جناح او حاضر است با آمریکا وارد گفتگو شود. ولی جناح تندرو و شخص خامنه ای که تعیین کننده سیاست خارجی حکومت است، آن را قاطعانه رد می کنند.

به گفته تحلیلگران، رژیم ایران ممکن است یک رشته رویدادهای اخیر را نشان ضعف ایالات متحده در منطقه تلقی کند و سیاست گستاخانه تری در پیش گیرد.

این واقعیت که دولت آمریکا هنوز به طور رسمی، مسؤولیت آسیب رسانی به چهار کشتی بازرگانی در آب های جنوبی خلیج فارس را به رژیم ایران نسبت نداده، و درباره حمله پهپادهای ساخت ایران به تاسیسات نفت عربستان سعودی و ایجاد آتش سوزی در آن جا، موضعی اتخاذ نکرده، و همچنین این خبر که ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن به سواحل ایران نزدیک نشده، و به موازات آن تصمیم به خروج خانواده های کارمندان از عراق و یک رشته رویدادهای دیگر، از جانب تندروهای رژیم در ایران، نشان ضعف آمریکا و نداشتن یک سیاست قاطع تلقی می شود.

از دیدگاه عوامل تندرو در ایران، سخنان ترامپ دایر بر این که امکان اعزام صد و بیست هزار سرباز به حوزه خلیج فارس “دروغ محض” است، نشان دیگر از ضعف دولت ترامپ می باشد.

تحلیلگران اروپایی نیز می گویند که ترامپ در تعامل با کره شمالی با شکست روبرو شد و باید دید که در خاورمیانه تا چه حد موفق خواهد گردید.

برخی روزنامه های ایالات متحده نوشته بودند که در داخل دولت کنونی، مباحثه ها و اختلاف نظرهایی در مورد سیاستی که باید در قبال حکومت ایران در پیش گرفته شود، وجود دارد. ولی پرزیدنت ترامپ در پیام توییتری خود، این گزارش را قاطعانه رد کرد و آن را نادرست نامید.

در مورد این سخنان پرزیدنت ترامپ که اطمینان دارد سران رژیم ایران بالاخره به دور میز مذاکرات خواهند آمد، این احتمال مطرح است که سفر محمد جواد ظریف به توکیو، در ضمن تلاشی برای انتقال پیام هایی از جانب دولت روحانی به ایالات متحده می باشد. ژاپن بزودی میهماندار همایش بین الملل جی – بیست می باشد که مقامات ارشد آمریکایی در آن حضور خواهند یافت.

4 دیدگاه‌

  1. برادر ترامپ پا را بر خوب جای حکومت ایران قرار داده کمی فشار بیشتر جمهوری اسلامی ایران می ریزد یادتان باشد اگر امریکا را به مذاکره بکشانند هم بزرگترین فریب تاریخ حکومتی ایران را سوار کرده اند امریکا به ایران حمله کند و اقتدار خود را در حفظ امنیت جهان مطرح و روشن سازد . درود وبرکت بر اسرائیل درود وبرکت بر بنی اسرائیل درود و برکت بر بنیامین نتانیاهو درودو برکت بر دولتداران اسرائیل درو دوبرکت بر دونالد ترامپ درود وبرکت بر جان بولتون درودو برکت بر دولتداران ایالات متحده امریکا

  2. خامنه ای الان فقط داره وقت میخره. منتظره تا ترامپ سال ۲۰۲۰ برنده نشه و رای نیاره تا جان بولتن بره کنار، اگر تیم ترامپ هم کنار بره، خامنه ای تن به مذاکره و پذیرفتن ۱۲ شرط پمپئو نمیده، فقط کمی شاید عقب نشینی کنه تا کمی از فشارهای اقتصادی روی ایران کم بشه. خامنه ای اجازه نمیده ظریف یا روحانی بیان مذاکره موشکی کنند و شروط ۱۲ گانه ترامپ را قبول کنند. تنها حالتی که امکان داره خامنه ای تسلیم بشه و تن بده به مذاکره با ترامپ قبل انتخابات ۲۰۲۰، این است که آمریکا یک عملیات محدود نظامی انجام بده و پایگاه های اتمی و چندتا از پایگاه های نظامی ایران رو بمباران کنه. خامنه ای چون میترسه از شورش های داخلی مردم ایران در صورت ادامه پیدا کردن جنگ، تن به مذاکره و آتش بس میده و انتقام نمیگیره چون میدونه اگر بخواد جواب حمله رو بده، یک جنگ کامل و تمام عیار شروع میشه که تا سرنگونی کامل رژیم ایران پیش میره، دقیقا بخاطر همین هم بود که در این دوسال گذاشته هر چقدر اسرائیل پایگاه های ایران در سوریه را بمباران کرد، خامنه ای و سپاه جرات نداشتند انتقام بگیرند از اسرائیل. تنها کابوس خامنه ای یک جنگ طولانی و تمام با آمریکا یا اسرائیل است که میتونه به نابودی کامل رژیمش منجر بشه، بنابرین وقتی در این شرایط قرار بگیره، هر کاری میکنه از جمله تن دادن به یک مذاکره برای رسیدن به یک توافق یا برجام جدید، خمینی هم زمانی قطعنامه ۵۹۸ و پایان جنگ با عراق رو پذیرفت که صدام و آمریکا تهدیدش کرد اگر قبول نکنی، جنگ رو تا خود تهران ادامه میدهیم. از طرفی یک حمله نظامی محدود به ایران، ابهت ایدئولوژی رژیم ایران را در پیش چشم مردم ایران و عرب های منطقه خواهد ریخت و اعتقادات مردم ایران به مقتدر بودن جمهوری اسلامی را کاملا در هم میشکند و روحیه مردم ایران رو برای شورش های عمومی در آینده، تقویت میکند. همچنین روحیه عربستان و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس را برای ضربه زدن به رژیم ایران در آینده بیشتر می کند، به طوری که بدون نیاز به آمریکا، مثلا عربستان خودش می تواند هرجا که لازم دید، سپاه رو بمباران کنه یا کشتی های سپاه رو در دریا بزنه. شخص ترامپ اطلاعات کافی در مورد روانشناسی خامنه ای و سران رژیم ایران و خود شرایط خاورمیانه نداره، بهتره که مسئولیت کامل سیاست خارجی آمریکا در قبال خاورمیانه و رژیم ایران به دست جان بولتن با همکاری دولت اسرائیل بیفته، این برای خود ترامپ هم بهتره چون که سیاست هاش که نتوانست به نتایج و پیروزی ملموسی در قبال کره شمالی و ونزوئلا برسد، در مورد سیاست هاش در قبال ایران هم، اگر اسرائیل و جان بولتن، هدایت نکنند ترامپ رو، قطعا پیروزی حاصل نمیشه. ترامپ در مورد خاورمیانه و ایران، باید کار رو بسپاره به دست کاردان، به دست کسانی که بیست ساله دارن کار میکنند روی رژیم ایران برای همچین روزی و گرنه ترامپ در مورد ایران هم مثل ونزوئلا و کره شمالی شکست خواهد خورد !

  3. البته گاسپاتین علیل درست می گویند، مذاکره ای وجود ندارد، آنچه که گاسپاتین دارد انجام می دهد و ضخیم را مأمور آن کرده، معامله زیر جلکی و دادن هر امتیازی به آمریکا برای «واجب اوجبات» که همان حفظ نظام اهریمنی است، می باشد. تنها نتانیاهوی شجاع می تواند پرده از ریای مسلمان تقیه پرور بردارد. … هان ای ایرانیان بدانید که آنچه که بر شما می رود نتیجه شورش پنجاه و هفت و خیانت به پادشاه عادل است. بخود آیید.

  4. حداقل هشتادمیلیون زندانی داخل کشور حکومت جمهوری اسلامی ایران وسایر ملل آزاده منتظر خوردن این(سم مضاعف) وبا رشادت کامل ونوشیدن جام زهر وشربت پرفیض شهادت توسط دلیرمردایران سید علی خامنه ای هستند. هرچی زودتربهتر- البته اگر به شما اجازه اش رابدهند.

Comments are closed.