علی خامنه ای:برای پیشبرد برنامه هسته ای لازم باشد اورانیوم را تا ۶۰ درصد هم غنی خواهیم کرد

علی خامنه ای روز دوشنبه طی سخنانی در پیوند با برنامه هسته ای رژیم ایران گفت:برای پیشبرد برنامه های هسته ای ممکن است غنی سازی را به ۶۰ درد هم برسانیم.

وی در ادامه افزود: ایران برای کسب توانایی‌های هسته‌ای «متناسب با نیازهای کشور مصمم» است «و به همین علت، حد غنی‌سازی ایران ۲۰ درصد نخواهد بود و تا هرجا که لازم و نیاز کشور باشد اقدام خواهد کرد».

علی خامنه ای در حالی سخن از غنی سازی اورانیوم با غلظت ۶۰ درصد می کند که  قدرت‌های غربی از افزایش غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم در ایران به خاطر «نزدیک‌تر شدن به ساخت بمب اتمی» ابراز نگرانی می‌کنند.

خامنه‌ای در مورد آینده توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی نیز گفت: «البته یک قرارداد چندساله‌ای گذاشته شده که اگر آن‌ها عمل کنند ما هم تا همان چند سال عمل خواهیم کرد اما غربی‌ها به‌خوبی می‌دانند که ما به‌دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم».

وی افزود: «مجلس و دولت اختلاف نظر امروزشان را حل کنند، نه این‌که یا آن را رها کنند یا تشدید تا نشان‌دهنده دو صدایی نباشد».

اشاره خامنه ای به درگیری جدید مجلس و دولت در مورد پرونده اتمی رژیم است که بر اساس مصوبه مجلس دولت موظف می باشد از یکشنبه سوم اسفند(دو روز پیش) هرگونه بازدید بازرسان آژانس انرژی اتمی از تاسیسات هسته ای رژیم را متوقف و همکاری با این آژانس را تعلیق کند.

دولت در مقابل روز گذشته با رافایل گروسی دبیرکل سازمان انرژی اتمی جهانی که به تهران سفر کرده بود طی مذاکراتی توافق کرد که تا سه ماه آینده به تمامی تعهدات ایران پایبند بماند.

این امر موجب درگیری و تنش میان دولت و مجلس گردید.

اکنون علی خامنه ای سخن از احتمال غنی سازی در حد ۶۰ درصد کرده و همزمان خواهان رفع اختلاف میان دولت و مجلس است.

در همین حال اسرائیل از رویکرد دولت بایدن در قبال پرونده اتمی رژیم ایران نگران و ناخرسند است و طی روزها و هفته های گذشته بارها نسبت به هرگونه در پیش گرفتن سیاست مماشات در قبال رژیم از سوی دولت بایدن هشدار داده است.