علی خامنه ای: اگر آمریکا به برجام بازگردد و تحریم ها را قطع کند، شاید گفتگوی غیرمستقیم کنیم

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ، امروز (سه‌شنبه )، از یک سو گفت که مذاکره با آمریکا در هیچ نقطه ای صورت نخواهد گرفت و همزمان گفت که اگر شرائط رژیم ایران عملی شود، ممکن است بتوان به مذاکره غیرمستقیم پرداخت.

رهبر حکومت اسلامی ایران، در بخشی از سخنان خود در این زمینه گفت: چنانچه آمریکا حرف خود را پس گرفت و توبه کرد و به معاهده هسته‌ای که آن را نقض کرده است، بازگشت، آن‌وقت در جمع کشورهای عضو معاهده که شرکت و با ایران صحبت می‌کنند، آمریکا هم می‌تواند شرکت کند، اما در غیر این‌صورت هیچ مذاکره‌ای در هیچ سطحی بین مسئولان جمهوری اسلامی و آمریکایی‌ها اتفاق نخواهد افتاد نه در نیویورک و نه غیر آن دوجانبه نه چند جانبه».

علی خامنه ای افزود: سیاست فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی ارزش ندارد و همه مسئولان جمهوری اسلامی یک‌صدا معتقدند که با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد.

در حالیکه اکثر رسانه های حکومتی در ارتباط با سخنان علی خامنه ای در عنوان خبری خود نوشته بودند : مذاکره با آمریکا در هیچ سطحی انجام نخواهد شد

علی خامنه ای  افزود: «همه باید بدانند و توجه کنند که این یک ترفند است. گاهی می‌گویند مذاکره بدون پیش‌شرط، گاهی نیز می‌گویند مذاکره با ۱۲ شرط. این‌گونه سخنان یا ناشی از سیاست آشفته آن‌ها است و یا ترفندی برای سردرگم کردن طرف مقابل. البته جمهوری اسلامی سردرگم نمی‌شود، چرا که راه ما روشن است و می‌دانیم چه می‌کنیم».

آگاهان سیاسی در این رابطه گفته اند این شیوه سخنان خامنه ای تائید سیاستی است که روحانی از چند ماه پیش پایه گذاری کرده و گفت : اگر آمریکا تحریم ها را باطل و به برجام بازگردد ما حاضر به مذاکره ایم .

مقام‌های ارشد آمریکایی پیشتر اعلام کرده بودند که پرزیدنت ترامپ آماده گفتگو با حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران، در حاشیه اجلاس مجمع سازمان ملل در نیویورک در ماه جاری است.

خامنه ای افزود:  «یک مقام آمریکایی گفته بود باید با ایران سر میز مذاکره بنشینیم و ما فلان چیزها را بگوییم و ایران قبول کند، برای این نوع مذاکره باید به سراغ همان کسانی بروند که به‌عنوان گاو شیرده آن‌ها عمل می‌کنند. جمهوری اسلامی، جمهوریِ مومنین، و جمهوری عزت است»

خامنه‌ای گفت: «سیاست دولت آمریکا، فشار حداکثری به ایران در قالب تحریمهای گوناگون، تهدید و یاوه‌گویی‌های مختلف است، چرا که دولت کنونی آمریکا معتقد است با رودربایستی و تعارف نمی‌توان جمهوری اسلامی را به زانو درآورد و وادار به تواضع و قبول کرد».

علی خامنه‌ای افزود: « در مورد واسطه کردن برخی اروپایی‌ها برای مذاکره و دیدار در یک وقت دیگر صحبت خواهم کرد اما علت اصرار آنها به اینکه اگر با رییس‌جمهوری آمریکا یک جلسه بگذارید همه مشکلات شما حل خواهد شد، این است که اثبات کنند فشار حداکثری در مقابل ایران یک سیاست موفق است و باید همین سیاست را به کار بست».

مقام‌های ارشد حکومت ایران تاکید کرده‌اند تنها راه برای مذاکره احتمالی بین دو کشور، رفع تحریم‌هاست.

علی خامنه ای در سخنانش امروز (سه شنبه )به حملات اخیر پالایشگاه های سعودی  اشاره ای نکرد .سکوت رهبر جمهوری اسلامی درحالی است که از ایران به عنوان متهم اصلی در حملات به مراکز نفتی عربستان در محافل بین‌المللی یاد می‌شود.

2 دیدگاه‌

Comments are closed.