علی خامنه ای تظاهرات مردم عراق و لبنان را توطئه خواند و واعظی آن را فرافکنی علیه رژیم ایران توصیف می کند

علی خامنه ای نیز در واکنش روز گذشته خود ادعا کرده بود که تظاهرات مردمی در عراق و لبنان، نتیجه توطئه های اسرائیل، آمریکا و امیرنشین ها می باشد

به دنبال اظهار نظر علی خامنه ای درباره تظاهرات مردمی در عراق و لبنان، و اظهار نظرهای حسن روحانی در این باره، محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهوری نیز ادعا کرد که تظاهرکنندگان می خواهند بین عراق و ایران شکاف ایجاد کنند. اشاره واعظی به شعارهای بسیاری بود که علیه دخالت های فتنه گرانه حکومت ایران در عراق، در جریان تظاهرات اخیر شنیده شده بود که اکنون رئیس  دفتر روحانی ادعا می کنند که غرض تظاهرکنندگان، ایجاد شکاف بین دو کشور است.

گروه هایی از تظاهرکنندگان عراق گفته اند که رژیم ایران باید عراق را ترک گوید و نیروهای مسلح خود در آن کشور را برچیند، ولی سران حکومت ایران، چنین خواسته های قانونی مردم عراق را تلاشی برای فرافکنی بین بغداد و تهران تلقی می کنند.

علی خامنه ای نیز در واکنش روز گذشته خود ادعا کرده بود که تظاهرات مردمی در عراق و لبنان، نتیجه توطئه های اسرائیل، آمریکا و امیرنشین ها می باشد. رهبر حکومت ایران در ادامه سخنانش به نیروهای انتظامی و سپاه پاسداران هشدار داد که آماده باشند زیرا ممکن است، مردم ایران نیز به تظاهرات اعتراضی روی آورند.

واعظی افزود : وضعیتی الان به وجود آمده و هم آمریکا و هم عربستان و برخی کشورهای دیگر و رژیم صهیونیستی روی خواسته‌های ‌مردم سوار شده و هم فضای مجازی را کنترل می‌کنند، هم خط می‌دهند و هم از نظر مالی حمایت می‌کنند.

حکومت ایران  در از دست دادن پایگاه خود در کشورهای عراق و لبنان هراس  دارد و از سویی نگران کشیده شده این قیام ها به ایران است .واعظی گفت :  به نظر می‌رسد در مجموع این وضعیت به ضرر مردم لبنان و عراق است.

واعظی  افزود: “از طرف دیگر تلاش زیادی انجام می‌دهند با شعارهایی که درست می‌کنند، فاصله‌ای بین جمهوری اسلامی با عراق ایجاد کنند. باید هم‌آنها هم ما این‌آگاهی را داشته باشیم که خارجی‌ها به این اهدافشان نرسند.”

گفته شده که  در جریان تظاهرات اعتراضی در عراق، شعارهایی علیه ارتباط گروه‌های سیاسی و شبه‌نظامی آن کشور با حکومت اسلامی ایران داده شده و تظاهرکنندگان خواستار “خروج” ایران از کشورشان شده‌اند.برخی از رسانه‌ها گفته‌اند که در مواردی، شبه‌نظامیان وابسته به سپاه قدس ایران عامل تیراندازی به سوی مردم معترض بوده‌اند.