علی خامنه ای در تلاش برای قطع هرچه بیشتر تماس ایرانیان با خارج از کشور،دستور داد تلفن هوشمند از نوع آیفون به ایران وارد نشود

علی خامنه ای در تلاش برای قطع هرچه بیشتر تماس ایرانیان با خارج از کشور، دستور داد که از این پس تلفن هوشمند از نوع آیفون به ایران وارد نشود، ایرانیان حق خریدن خانه و زمین در خارج از کشور را نداشته باشند و همچنین، بخش مهمی از فعالیت های تولیدی صنایع، به نیروهای مسلح واگذار شود.

آگاهان می گویند که این اقدام، حکومت ایران را به رژیم کره شمالی نزدیک تر می سازد و دور جدیدی از اختناق را در ایران برقرار می سازد

علی خامنه ای به دولت روحانی  دستور داد که مرزهای ایران را به روی واردات «گوشی لوکس آمریکایی (آیفون)‌ ببندند و از خروج ارز برای خرید ملک در خارج جلوگیری کنند و با افرادی که از این فرمان سرپیچی می کنند برخورد کنند.

علی خامنه‌ای این فرمان را در  دیداری ویدئویی با هیات دولت بیان کرد و با ابراز نگرانی از واردات گوشی آیفون گفت: در سال ۹۸ نیم میلیارد دلار صرف واردات این نوع گوشی شده که به گفته او «هیچ نیازی» به آن نیست.

خامنه ای تاکید کرد که این واردات توسط بخش خصوصی انجام شده ولی دولت باید جلوی آن را بگیرد.

رهبر رژیم اسلامی همچنین از خرید ملک در خارج به عنوان یک «مشکل» نام برده و خواستار برخورد شدید دولت با آن شده است.

در طول دو سال گذشته، آمارهای رسمی کشورهایی چون ترکیه حاکی از اوج‌گیری خرید مسکن توسط ایرانیان در خارج از کشور، حتی در دوران شیوع کرونا بوده است.

در همین رابطه مرکز آمار ترکیه چهار ماه پیش در  گزارش سه ماهه ابتدایی سال میلادی ۲۰۲۰ اعلام کرد  که  ایرانیان ۱۸۶۴ واحد مسکن در ترکیه خریداری کرده و در این دوره زمانی نیز صدرنشین لیست مشتریان خارجی خانه بوده‌اند.

ترکیه در این گزارش گفته است که  بیش از ۱۱ هزار مسکن به خارجی‌ها فروخته است. بدین ترتیب ایرانیان مشتری،  ۱۷ درصد از کل خانه‌هایی بوده‌اند که در ترکیه به خارجی‌ها فروخته شده است.

در همین رابطه ، سال گذشته نیز مرکز آمار ترکیه اعلام کرده بود که ایرانیان پنج هزار و ۴۲۳ واحد مسکن از ترکیه خریداری کرده اند  و سهمی کمتر از ۱۲ درصدی از بازار مسکن ترکیه برای مشتریان خارجی‌ داشتند.

علی خامنه ای در ادامه حکم حکومتی خود به دولت دستور داده است که در حوزه قطعه‌سازی سراغ نیروهای مسلح برود.

او ادعا کرده که  نیروهای مسلح و وزارت دفاع «نهضت قطعه‌سازی» راه‌ انداخته‌اند و می‌توانند «قطعات بسیار ظریف و پیچیده» بسازند.

اشاره علی خامنه ای در زمینه قطعه‌سازی مربوط به صنعت خودروسازی  ایران است. پیشتر نیز  گزارش‌های متعددی درباره ورود سپاه پاسداران و همچنین وزارت دفاع به این صنعت منتشر شده بود.

نظامی  امیر حاتمی، وزیر دفاع حکومت ایران در این باره گفته که با ورود وزارت دفاع در این صنعت، رقم قراردادهای شرکت‌های وابسته به این سازمان با صنعت خودروسازی به «بالای ۴ هزار میلیارد تومان» رسیده است.

امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه نیز گفته بود که  یک کمیته مشترک بین سپاه و وزارت صنعت برای ورود این نهاد نظامی به حوزه خودرو تشکیل شده است.

حاجی زاده گفته بود که  حضور آنها در خودروسازی عمل به دستور و «تکلیفی» است که علی خامنه‌ای، بر دوش آنها قرار داده است.

نکته جالب توجه و مهم در این امر این است که با وجود کاهش شدید تولید خودرو در ایران، بازار خودرو که ارزش آن بین ۱۲ تا ۱۵ میلیارد دلار در سال برآورد شده است، کماکان یکی از مهم‌ترین و جذاب‌ترین بازارهای تولید و دلالی در اقتصاد ایران محسوب می‌شود.

دستور امروز خامنه‌ای برای افزایش حضور و نفوذ نهادهای نظامی در صنعت خودروسازی در حالی صادر شده است که پیش از این نظامی امیر حاتمی، وزیر دفاع گفته بود به دستور رهبری  این نیروها قصد دارند از فعالیت‌های اقتصادی غیرمرتبط خارج شوند.

صنعت خودرو سازی ایران یکی از صنایعی است که مانند سایر بخش های صنعتی در کشور بدست غیر متخصصان و بیسوادان سپاه پاسداران افتاده است