علی خامنه ای  در تلاش دیگری برای صرفه جویی ارزخارجی، دستور داد تا واردات ۲ هزار و ۶۰۰ قلم کالا ممنوع شود

علی خامنه ای  در تلاش دیگری برای صرفه جویی ارزخارجی که دارد به پایان می رسد، دستور داد تا واردات ۲ هزار و ۶۰۰ قلم کالا ممنوع شود.

محمدرضا کلامی، معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، اعلام کرد رهبری دستور داده است تا از واردات  دو هزار و ۶۰۰ قلم کالا به ایران برای حفظ منابع ارزی جلوگیری شود.

این در حالی که  ارزش دلاری واردات ایران در چهار ماه نخست ۱۰ میلیارد و ۹۲۲ میلیون دلار در مقابل هشت میلیارد و ۷۱۳ میلیون دلار در آمد صادرات غیر نفتی رسیده است.

کلامی گفت:  «در جنگ اقتصادی مهمترین مولفه‌ای که می تواند ما را زمین گیر کند ارز است».

این مقام ارشد بازرگانی افزود:   «در کشور به بیش از ۴۳ میلیارد دلار ارز نیاز داریم»  که پیش از این با ۷۰ تا ۸۰ درصد صادرات نفتی می‌توانستیم نیازهای ارزی کشور را تامین کنیم ولی دشمن برای اینکه انقلاب اسلامی را به زانو در بیاورد صادرات نفی و مراودات بانکی را نشانه گرفته است.

او  تاکید کرد که «ما برای پیروزی راهی جز این نداریم که صادرات غیرنفتی را گسترش دهیم».

کلامی گفت:   از بهمن سال گذشته که مراودات بانکی ما مورد هدف قرار گرفته است، ارز به انداز کافی به کشور برنگشته است و این باعث بهم خوردن تقاضای ارزی در کشور شده است.

کلامی در حالی این سخنان را بیان می کند که  ابتدای هفته‌جاری سخنگوی گمرک حکومت ایران گفته بود  ارزش دلاری صادرات غیر نفتی ایران در چهار ماه نخست سال‌جاری ۴۰ درصد کاهش یافته است.

محمود کلامی در ادامه گفت «آن دسته از کالاهایی که در کشور تولید داخل داشته باشیم قطعا دستگاه‌های مختلف می‌توانند تعرفه و مشخصات آن را بیان کنند و پس از بررسی‌های لازم واردات کالای مشابه خارجی را به کشور ممنوع می‌کنیم».

روح‌الله لطیفی، گفت که در چهار ماه نخست سال ۱۳۹۹ میزان صادرات قطعی کالاهای غیرنفتی کشور به استثنای نفت خام، نفت کوره و نفت سفید و همچنین بدون صادرات از محل تجارت چمدانی، بالغ بر ۳۰ میلیون و ۲۸۵ هزار تن و به ارزش هشت میلیارد و ۷۱۳ میلیون دلار بوده است که در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته حدود ۴۰ درصد کاهش در ارزش دلاری داشته است.