علی ربیعی  ادعا کرد: دولت از گزارش شکنجه نوید افکاری و اعدام او اطلاعی ندارد

علی ربیعی در پاسخ به پرسش خبرنگار روزنامه اعتماد، که چرا دولت در برابر شکنجه نوید افکاری و اعدام او سکوت کرده است مدعی شد که از گزارش‌ “شکنجه” و “شیوه اجرای حکم اعدام” نوید افکاری در زندان شیراز اطلاعی ندارد.

سخنگویی دولت در ایران سِمتی دولتی است که با استقرار هر دولت پس از مراسم تحلیف، از جانب رئیس‌جمهوری منصوب می‌شود. سخنگوی دولت به عنوان اصلی‌ترین مرجع اطلاع‌رسانی عملکرد دولت‌ها، وظیفه پاسخگویی به افکار عمومی را عهده‌دار است.

اما امروز (چهارشنبه) علی ربیعی پس از گذشت ۴ روز از اعدام نوید افکاری جوان معترض علیه نابسامانی حکومت ایران، در مصاحبه مطبوعاتی مرجان زهرانی، خبرنگار اعتماد از علی ربیعی، سخنگوی دولت پرسید که با توجه به “نقش وزارت اطلاعات” در پرونده و همچنین جنجال ایجاد شده پیرامون موضوع، “چرا دولت در قبال پرونده مهم امنیتی و سیاسی نوید افکاری سکوت کرد؟”گفت دولت اطلاعی ندارد ؟؟؟!!

خبرنگار اعتماد در ادامه از علی ربیعی پرسید که آیا دولت که “مدعی حقوق شهروندی” است نمی‌خواهد درباره ابهام‌های مطرح شده در زمینه اعدام نوید افکاری از جمله ادعای وکلا درباره اقرار تحت شکنجه و “گزارش‌ها درباره شیوه اعدام او که به نظر می‌رسید قانونی نبوده” کمیته تحقیقی تشکیل دهد؟

سخنگوی دولت روحانی گفت: “آنطور که قوه محترم قضائیه اعلام کردند اساسا جرم این فرد مربوط به سال ۱۳۹۷ است و مربوط به قتل بوده و شاکی خصوصی داشته است. فرآیند پیگیری پرونده هم در حیطه اختیارات دولت نیست و از اختیارات قوه قضاییه است. آنها حتما دنبال کردند و من واقعا از کم و کیف مطالبی که شما میگویید، اطلاعی ندارم که در این مسیر، تعابیری که به کار بردید، آیا رخ داده یا نداده و امکان دسترسی به اطلاعات هم برای ما وجود ندارد. قوه قضاییه کارش را انجام می‌دهد و حتما اطلاع‌رسانی صحیح را در این زمینه خواهد داشت.”

اما نکته جالب توجه اینکه او که در قبال اعدام نوید افکاری اظهار بی اطلاعی می کند و می گوید دولت از این امر خبرنداشته درباره اعتراض جهانی به اعدام نوید واکنش نشان داده و در انتهای سخنانش مدعی می شود:  “آمریکا هیچ وقت به نفع دموکراسی در ایران عمل نمی‌کند و بیشتر به مغشوش کردن فضای داخلی می‌پردازد.”

حال این سوال پیش می آید؟آیا سخنگوی دولت روحانی  از وقایع خارجی بیشتر از وقایع داخلی باخبر است.؟؟