علی ربیعی هم به دنبال ظریف و موسوی اعلام داشت که رژیم ایران حاضر به مبادله بی قید و شرط با آمریکاست

برای سومین بار در هفته های اخیر یک مقام ارشد دولتی در ایران گفت که رژیم آماده است بدون قید و شرط ، با ایالات متحده به مبادله زندانیان بپردازد. علی ربیعی سخنگوی دولت روحانی تاکید کرد که رژیم ایران برای انجام این مبادله هیچ گونه قید و شرطی قائل نخواهد بود. این پیشنهاد اصرار گونه در حالی مطرح می شود که علی خامنه ای بارها گفته است که به آمریکا نمی توان اعتماد کرد و با آن وارد معامله شد.

علی ربیعی در توضیح این پیشنهاد افزود: نیازی به میانجی‌گر نیست.ایالات متحده  نسبت به گذشته آمادگی بیشتری برای خاتمه دادن به این موضوع دارد

ربیعی گفت: ما اعلام کردیم که بدون هیچ پیش شرطی آمادگی تبادل برای همه زندانیان و گفتگو برای این آزادی وجود دارد اما آمریکا است که تاکنون از پاسخ خودداری کرده است.

سخنگوی دولت روحانی ، در ادامه ادعا کرد که این پیشنهاد ایران به دلیل “شرایط شیوع کورونا   در زندان های ایالات متحده  است  که جان شهروندان ایرانی را به شدت تهدید می‌کند”.

در ایالات متحده آمریکا شماری از شهروندان ایرانی با اتهاماتی مانند دور زدن تحریم‌های وضع شده از سوی آمریکا علیه ایران در زندان هستند و در ایران نیز برخی شهروندان آمریکایی و یا با تابعیت دوگانه با اتهاماتی مانند “جاسوسی” و “همکاری با کشورهای متخاصم از جمله اسرائیل ” بازداشت و زندانی شده‌اند.

ربیعی افزود: در این باره هیچ کشوری نقش میانجی را ندارد و دفتر حفاظت از منافع ایران در شهر نیویورک می‌تواند مقدمات این تبادل را انجام دهد.

حکومت ایران اخیرا به خاطر آزاد کردن زندانیان خود که به اتهام جاسوسی و یا دور زدن تحریم ها در در زندان های آمریکا بسر می برند دست به دزدیدن شهروندان آمریکایی و یا دو تابعیتی ها زده است تا به این طریق آنان را با زندانیان خود در ایالات متحده  و سایر کشورها مبادله کند.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز دو هفته پیش گفته بود که این کشور پیش از شیوع کرونا “به دلایل انسان‌دوستانه” پیشنهاد تبادل زندانیان با آمریکا را داده بود که “پاسخی از واشنگتن دریافت نکردیم”.

موسوی تصریح کرد: این پیشنهاد حکومت ایران “همچنان روی میز است” و “اقدامات لازم برای آزادی سیروس عسگری، دانشمند ایرانی زندانی در آمریکا انجام شده است.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه حکومت ایران نیز در هنگام دیدار از نیویورک در مصاحبه تلویزیونی  گفته بود من اختیارات کامل دارم که در همین لحظه ما این مبادله را انجام دهیم اما امریکایی ها تاکنون این پیشنهاد را رد کردند و آن را نوعی باج دادن به آدم ربایان جمهوری اسلامی می دانند.