علی شمخانی: «ندادن وام به ایران به علت فشار آمریکا، جنایت علیه بشریت است»؛ پاسخ: «از سرمایه آستان قدس رضوی استفاده کنید»

این احتمال که صندوق بین المللی پول تقاضای دریافت وام پنج میلیارد دلاری حکومت اسلامی ایران را رد کند، با ابراز خشم شدید سپاهی علی شمخانی در مقام دبیر شورایعالی امنیت ملی روبرو شد که ادعا کرد چنین رفتاری، مانند جنایت جنگی علیه بشریت است.

حکومت ایران این وام کلان را به بهانه نیاز برای مبارزه با ویروس کورونا درخواست کرده، ولی آشنایان امور ایران تردید دارند که وام درخواستی در راه مبارزه با این ویروس همه گیر صرف شود و ممکن است بخش اعظم آن را حکومت ایران به ادامه برنامه های موشکی و اتمی و همچنین پرداخت پول و رساندن اسلحه به سازمان های ترور منطقه ای اختصاص دهد.

آگاهان می گویند که بودجه پنج میلیارد دلاری برای مبارزه با کورونا یک مبلغ افسانه ای است و رژیم ایران برای تامین نیازهای اساسی در این زمینه به مبلغی بسیار پائین تر از یک میلیارد دلار نیاز دارد.

با آن که ایران تقاضای وام را یک ماه پیش به صندوق بین المللی پول ارائه داد، و یکی از بزرگترین شمار قربانیان و بالاترین تعداد مبتلایان را داشته، صندوق بین المللی پول فهرست کشورهایی را انتشار داد که اعطای وام به آنها تصویب شده، ولی نامی از ایران در این فهرست دیده نمی شود.

علی شمخانی، در واکنش خشمگینانه خود نسبت به این موضوع نوشت: «مخالفت آمریکا با اعطای تسهیلات درخواستی ایران از صندوق بینالمللی پول برای تامین اقلام مورد نیاز مقابله با کورونا، مصداق واقعی جنایت علیه بشریت است».

ایالات متحده به طور رسمی اعلام نکرده است که با اعطای چنین وام کلانی به رژیم ایران مخالفت خواهد کرد و پرزیدنت ترامپ نیز حاضر نشد پاسخ مستقیم به این پرسش بدهد. ولی تحلیلگران رادیو پیام اسرائیل ماه گذشته ارزیابی کردند که این تقاضای رژیم ایران با مخالفت شدید آمریکا روبرو خواهد شد. زیرا هیچ اطمینانی وجود ندارد که چنین مبلغ کلانی، فقط به تامین نیازهای مبارزه با کورونا اختصاص یابد و به دست نهادهای تسلیحاتی و جنگی رژیم نیفتد.

علاوه بر این، یکی از شروط صندوق بین المللی آن است که اقتصاد کشور درخواست کننده از ثبات و سلامت نسبی برخوردار باشد، و این در حالی اقتصاد ایران در هرج و مرج کامل قرار دارد و مقامات مسئول رژیم فاقد کفایت لازم برای مدیریت کشور هستند.

صندوق بین المللی در هفته پیش فهرست کشورهایی را که تقاضای وام کرده بودند و درخواست آن ها مورد تصویب قرار گرفته انتشار داد که از جمله، نام هند، پاکستان و افغانستان را که در همسایگی ایران هستند در آن دیده می شود.

ولی در حالی که ایران مبلغ پنج میلیارد دلار درخواست کرده بود، بزرگترین مبلغی که تصویب شده یک میلیارد دلار است که به کشور هند داده می شود که جمعیت آن ۱۵ برابر ایران است. مبلغ تصویب شده برای پاکستان ۲۰۰ میلیون دلار و برای افغانستان ۱۰۰ میلیون دلار است که از پنج میلیارد دلار درخواستی ایران فاصله زیاد دارد.

مقامات آمریکایی به رژیم ایران توصیه کرده اند که برای تامین نیازهای مالی مبارزه با کورونا، ار نهادهای چون تولیت قدس رضوی در مشهد و بنیاد مستضعفین استفاده کند که از جمله ثروتمندترین تشکلات جهانی هستند.

با آن که سرمایه حرم امام رضا از پول های اهدایی باورمندان تشکیل شده و هدف، یاری رسانی به بینوایان است، صندوق این امامزاده به روی دولت و دست اندرکاران امور رفاهی بسته است و از ثروت این نهاد و شیوه استفاده از آن اطلاعی در دست نیست.

علاوه بر این، ایران دارای یک صندوق ذخیره درآمدهای پیشین نفت است که “صندوق توسعه ملی” نام دارد و علی خامنه ای هنوز به نامه روحانی پاسخ نداده که درخواست کرده بود یک میلیارد دلار از ذخیره این صندوق به دولت انتقال یابد تا بخشی از کسری بودجه را تامین کند.

3 دیدگاه‌

 1. علی شمخانی درمورد جنایتهای خودش علیه مردم ایران چه اقتصادی وچه سیاسی و اجتماعی نامی نبرده است. چرا علی شمخانی با کمک ویا بنام همسرش درخیابان الهیه تهران مراکزتجاری ومسکونی واداری میلیاردی بفروش میرساند مگر یک حقوق بگیر ساده ای نیست به ادعای خودش؟؟ این همه ثروت وپول را ازکجا آورده است؟؟ مگر پولهای دزدی شده توسط علی شمخانی حسن روحانی صادق آملی لاریجانی ولی الله سیف جعفر عزیزی ومحسن رضایی باکمک وزارت اطلاعات واطلاعات سپاه پاسداران از برخی بانکها وموسسات مالی واعتباری مجوزرسمی دارازبانک مرکزی که سهامداران وسپرده گذاران به تعداد حداقل ۷/۰۰۰/۰۰۰ نفر که با خانواده آنها بالغ بربیست میلیون نفر میشوند را پس داده اند؟؟؟ اینگونه ترورهای اقتصادی علی شمخانی وگروه مافیایی مذهبی وابسته به رژیم پلید جمهوری اسلامی ایران اصلاً مورد بحث وگفتگو قرارنمیگیرد وعنوان هم نمیشود. آمریکا نباید به هیچ وجهی پول نقد دلاری به ملایان مفت خور بدهد زیرا حتی یک دلار برای ملت خرج نخواهد شد.

 2. شمخانی، جنایت را اخوندها به مردم ایران کرده اند که چهل و بکسال ازادی و مال و جانشانشان را از انها گرفته اند!!

  رژیم اخوندی نمیخوایم نمیخوایم!

  شاهنشاه، روحت شاد ?

 3. با سلام
  سالهاست که ماهیت ضد بشری رژیم افشا شده است و رفتار دولت های اروپایی و بخشی از حاکمیت امریکا در حمایت از این رژیم قرون وسطی خیانت ‌بوده و بنوعی شراکت در جنابت ابن رژیم محسوب میشود و اعطای هرگونه وامی ، خونریزی و کارهای تروریستی رژیم را تداوم‌ بخشیده و راه را برای رسیدن به بمب اتم هموار میسازد.
  با تشکر

Comments are closed.