علی شمخانی نیز همانند حسین دهقان، زبان به تهدیدهای جنگی گشود. علت این رفتار تحریک آمیز چیست؟

علی شمخانی دبیر شورای امنیت ملی رژیم که دائما زبان به تهدید می گشاید

آگاهان سیاسی در اورشلیم می گویند که هر اندازه تنگنای اقتصادی در حکومت اسلامی ایران شدیدتر می شود، جناح نظامی آن کشور بر شدت تهدیدهای جنگی علیه کشورهای دیگر می افزاید.

علی شمخانی دبیر شورای هالی امنیت ملی حکومت اسلامی ایران، در آخرین سخنان خود بی آن که نامی از اسرائیل یا ایالات متحده ببرد، گفت: «به هر اقدام خصمانه، ده برابر پاسخ خواهیم گفت».

این سخنان، ظاهرا پاسخی به اظهارات اویگدور لیبرمن وزیر دفاع اسرائیل می باشد که گفت ارتش این کشور خود را مجاز می داند علیه موشک های بالستیک نیز که رژیم ایران در اختیار سازمان های ترور شیعه در عراق قرار داده اقدام کند. لیبرمن، بی آن که از حکومت اسلامی ایران نام برد، گفته بود که اسرائیل برای دفاع از امنیت خود حد و مرزی نمی شناسد و از هر نقطه ای که بوی خطر آید، اسرائیل خود را برای اقدام کردن علیه آن مجاز می داند.

اسرائیل تائید کرده که در دوسال گذشته به ۲۰۳ عملیات هوایی علیه مراکز اسقترار سپاه قدس در سوریه دست زده و اگر لازم باشد، می تواند انبارهای موشکی رژیم ایران در عراق را نیز نابود کند.

علی شمخانی که یکی از بلندپایگان امور نظامی و امنیتی رژیم محسوب می شود، منظور خود را از آنچه که “اقدام خصمانه دشمن” نامید آشکار نساخت. ولی رژیم ایران بارها بازگرداندن تحریم های اقتصادی ایالات متحده علیه رژیم را یک اقدام خصمانه و گذشت ناپذیر لقب داده است.

هفته پیش نیز اعلام شد که ناوگان دریایی ایالات متحده در آب های خلیج فارس قصد دارد به یک رزمایش بزرگ دریایی دست بزند و معلوم نیست که رژیم ایران آن را تا چه حد “خصمانه” تلقی خواهد کرد.

علی شمخانی در تهدیدهای خود گفت که هر اقدام خصمانه با پاسخ ده برابری روبرو خواهد شد

حسین دهقان وزیر دفاع پیشین حکومت که اکنون مشاور جنگی علی خامنه ای محسوب می شود، در سخنان این هفته خود ادعا کرد که اگر ایالات متحده وارد جنگ سوریه شود، نیروهای مسلح حکومت اسلامی ایران، دوش به دوش ارتش سوریه، با سربازان آمریکایی وارد نبرد خواهد شد.

آگاهان گفتند که این، یکی از شدیدترین تهدیدهای جنگی حکومت ایران علیه ایالات متحده است.

برخی کارشناسان ارزیابی کردند که با توجه به تنگنای اقتصادیِ فزاینده رژیم که با برقراری تحریم های نفتی، در هفته ها و ماه های آینده شدیدتر خواهد شد، فرماندهان پیشین و کنونی سپاه پاسداران می کوشند تب جنگی را بالا برند، تا افکار عمومی را از وخامت اوضاع اقتصادی منحرف سازند.

کارشناسان نظامی در اسرائیل، در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است اظهارات جنگ طلبانه روزهای اخیر وابستگان به سپاه پاسداران در ایران موجب بروز جنگ بین ایران و اسرائیل شود، گفتند که در حال حاضر چنین امری بسیار بعید است و رژیم ایران می داند که اگر وارد جنگ علیه اسرائیل شود، موجبات نابودی خود را فراهم خواهد کرد.

برخی کارشناسان ارزیابی می کنند که در چنین صورتی، ممکن است ایالات متحده و امیرنشین های عرب حوزه خلیج فارس نیز علیه رژیم ایران وارد میدان شوند.

این کارشناسان همچنین گفتند که حملات موشکی حکومت ایران به مقر فعالیت حزب دموکرات کردستان در خاک عراق، می تواند برای اسرائیل، ایالات متحده و عربستان سعودی و امیرنشین های عرب نشان برنامه های تعرضی و تهاجمی رژیمی باشد که اگر مهار نگردد، بر شدت تعرضات خود خواهد افزود.