علی مطهری، پس از آن که صلاحیتش رد شد: «ادامه این رفتار از جانب مسؤولان، آینده رژیم را نیز به خطر می اندازد»

علی مطهری نماینده مجلس که از انتقاد کنندگان علنی رفتارهای حکومت است، هشدار داد که ادامه رد صلاحیت افرادی که قصد شرکت در انتخابات مجلس را دارند، پایه های خود رژیم را به خطر می اندازد.

به دنبال گسترش یافتن موارد رد صلاحیت نمایندگان کنونی مجلس برای شرکت در انتخابات پارلمانی پیش رو، علی مطهری، که او نیز جزو رد صلاحیت شدگان است گفت:  با ادامه این رویه از سوی شورای نگهبان و سایر دست اندرکاران این اقدامات در این دوره از انتخابات خطر بزرگی نظام را تهدید می کند .

مطهری، با انتشار بیانیه‌ای نوشت: «دیشب فرماندار تهران به من خبر داد که شورای نگهبان صلاحیت اینجانب را برای نامزدی مجلس یازدهم تایید نکرده است.»

وی گفت :  «رد شدگان ٣ روز فرصت دارند که اعتراض کنند ،ولی من به دو دلیل اعتراض نمی‌کنم. اول اینکه اعتراض در این مرحله اعتراض به شورای نگهبان است در حالی که داور نیز شورای نگهبان است در صورتی که باید شخص سومی باشد. در واقع اشکال وحدت قاضی و طرف دعوا وجود دارد و البته نقص از قانون است و باید اصلاح شود. دوم اینکه اعتراض در این مرحله به معنی التماس خواهد بود و من قبلا گفته‌ام التماس نمی‌کنم.»

حسن روحانی، نیز  در مقبره خمینی، مدعی شد که رهبر پیشین جمهوری اسلامی تأکید داشت که «انتخاب کردن حق مردم است».

روحانی افزود : هر کس که  مردم را از انتخاب کردن بازدارد و نگذارد در میان سلایق مختلف آنکه می‌خواهند برگزینند و هر آن کسی که مردم را برای حضور پای صندوق آرا دلسرد کند، حتماً از مشی و راه خمینی فاصله دارد.

انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و میاندوره‌ای مجلس خبرگان، روز دوم اسفندماه ۱۳۹۸ برگزار خواهد شد.

به گفته رییس ستاد انتخابات کشور، واجدین شرایط شرکت در این انتخابات، ۵۷ میلیون و ۹۱۸ هزار نفر هستند که از این تعداد ۲ میلیون و ۹۳۱ هزار نفر رأی اولی محسوب می‌شوند.

با این حال، با توجه به اعتراضات گسترده مردمی علیه حکومت در ماه‌ها اخیر، پیش‌بینی می‌شود میزان مشارکت در این دوره از انتخابات بسیار کم باشد».

در همین روز حزب «اتحاد ملت ایران اسلامی»، از احزاب نزدیک به اصلاح‌طلبان، در نامه‌ای خطاب به حسن روحانی خواستار برگزاری همه‌پرسی در خصوص نظارت استصوابی شده است.