علی مطهری از وزیر بهداشت خواستار شد همه عواملی را که موجب اخراج پزشکان بدون مرز بودند اعلام کند

علی مطهری، نماینده  رد صلاحیت شده مجلس با انتقاد از لغو فعالیت پزشکان بدون مرز در اصفهان از وزیر بهداشت خواست اعلام کند کدام نهاد غیر از دولت، این تصمیم را گرفته است. اصولگرایان این پزشکان را به جاسوسی متهم کردند.

علی مطهری همچنین از وزارت بهداشت خواست  تا توضیح دهد که “این رفتار چه تناسبی با تعلیمات اسلام درباره رفتار با غیرمسلمان و نیز نجات بیماران و حق مردم دارد”.

در شبکه های اجتماعی امده است که  پزشکان بدون مرز که دعوت شده از سوی دولت روحانی بودند، هنوز نرسیده به ایران با اتهام جاسوسی مواجه شدند. رسانه‌ها و جریان‌های فکری طرفدار رهبر جمهوری اسلامی ‌ایران، اتهام جاسوسی را مطرح کردند و گفتند وزارتخانه‌های خارجه و بهداشت هماهنگ نبودند. سخنگوی دولت اما این کمک‌رسانی را هماهنگ شده دانست.

علی ربیعی، سخنگوی دولت در این باره گفته که در حال حاضر از نظر تعداد تخت‌های بیمارستانی، کمبودی نداریم اما برای ارج نهادن به کمک‌های این پزشکان، تجهیزات اهدایی آنها در منطقه مورد نیاز وزارت بهداشت استفاده خواهد شد”.

ربیعی بدون اشاره به جزئیات بیشتر و نام بردن از نهادها، جریان‌ها یا افرادی که در روزهای گذشته با حضور پزشکان بدون مرز در اصفهان مخالفت کردند، اضافه کرد که سیاست ایران این است کمک‌های “هر نهادی به هر مقدار” را دریافت کند.

حکومت ایران تا کنون از دریافت “کمک‌های بشردوستانه” آمریکا برای مبارزه با ویروس کرونا امتناع کرده اعلام کرده که جمهوری اسلامی  کمک‌ هر نهاد و کشوری را می پذیرد، مگر آمریکا و اسرائیل.

علی خامنه ای در پیامی، ادعای حمله بیولوژیک به ایران از طریق شیوع ویروس کرونا را مطرح کرده و گفته بود: «ممکن است یک دارویی را شماها تجویز کنید، یا وارد کشور بکنید که این ویروس را ماندگار کند و مانع تمام شدنش بشود… یا اگر کسی را به عنوان درمان‌کننده و پزشک بخواهید بفرستید، ممکن است او بخواهد بیاید اینجا، اثر عملی سمی ‌را که تولید کرده‌اند از نزدیک ببیند».

پیشتر نیز مسئولان جمهوری اسلامی، در مورد اطلاع‌رسانی به موقع درباره کورونا در قم و همچنین آمار  واقعی موارد ابتلا و مرگ و میر ناشی از بیماری کورونا ، به “دروغ‌گویی” متهم شده اند.