علی مطهری مسلمانان ترکیه علیه چین اعتراض کردند اما در ایران اسلامی خبری نبود

علی مطهری نماینده پیشین مجلس، گفته است : در سفر وزیر خارجه چین به ترکیه ، مردم این کشور به رفتار دولت چین با مسلمانان ایالت سین کیانگ اعتراض کردند اما در ایران اسلامی  شاهد چنین اعتراضی نبودیم .علت آن یکی سانسور اخبار این رفتار در ایران است و دوم اینکه از نظر انقلابیون ما ، ضد آمریکایی بودن برای توجیه سایر رفتارها کافی است .

مسلمانان خشمگین ترکیه در سفر اخیر وزیر خارجه چین به این کشور، با آتش زدن پرچم چین نسبت به سرکوب اویغورها در این کشور اعتراض کردند. دولت چین به شهروندان اویغور اجازه انجام وظایف و اعمال مذهبی را نمی دهد و در ماه رمضان آنها را از روزه گرفتن منع می کند.

به دلیل خشونتهای گزارش شده علیه اتباع چینی در ترکیه، دولت پکن به شهروندان خود در مورد سفر به ترکیه هشدار داده است. این خشونت ها به حدی است که گاهی به اشتباه اتباع چشم بادامی سایر کشورهای آسیایی هم در ترکیه مورد حمله قرار می گیرند.

گروهی از تظاهرکنندگان ترک همچنین خواستار تحریم کالاهای چینی در ترکیه شدند. گروهی دیگر از معترضان مسلمان نیز هنگام سحر در برابر سفارت چین برای ادای نماز و خوردن سحری، طبل بیدارباش زدند.

اویغورها اقلیتی مسلمان و ترک تبار در چین هستند که در شمال غربی این کشور زندگی می کنند. ترکیه این منطقه را ترکستان شرقی می نامد.

علی خامنه ای که خود را در منطقه و در جهان  ولی امر مسلمین می داند و در کشورهای یمن و عراق و سوریه و لبنان و فلسطین با گسترش نیروهای نیابتی خود ادعا می کند که از اسلام حمایت می کند در برابر کشتار و سرکوب مسلمانان اویغور چین برای حفظ پایه های حکومت خود سکوت کرده است .