عمان از برقراری روابط میان بحرین و اسرائیل ، و ایجاد صلح پایدار در منطقه استقبال کرد

پادشاهی عمان از توافق میان بحرین و اسرائیل به منظور برقراری مناسبات دیپلماتیک استقبال کرد. این کشور ابراز امیدواری کرد که گام برداشته شده از سوی دو کشور به ایجاد یک صلح پایدار، عادلانه و جامع در خاورمیانه کمک کند.

مقام‌های پادشاهی عمان با انتشار بیانیه ای از تصمیم بحرین و اسرائیل برای عادی‌سازی مناسبات با یکدیگر استقبال کرده و ابراز امیدواری کرده‌اند که این گام زمینه را برای برقراری صلحی جامع و پایدار میان فلسطینی‌ها و اسرائیل کمک کند.

در این بیانیه آمده است  که عمان امیدوار است استراتژی جدیدی که برخی کشورهای عرب در پیش گرفته‌اند راه را برای مقدمات صلح «بر مبنای پایان دادن به اشغال سرزمین‌های فلسطینی توسط اسرائیل و استقرار دولت مستقل فلسطین و حاکمیت آن در بیت‌المقدس شرقی به عنوان پایتخت فلسطین هموار کند».

در همین رابطه از جمله کشورهای عرب منطقه این اردن بود که بدون محکوم کردن صریح توافق عادی‌سازی روابط میان بحرین و اسرائیل گفت که صلح در خاورمیانه باید بر پایه “راه حل دو کشور همجوار” صورت گیرد، که لازمه آن تشکیل دولت مستقل فلسطین به پایتختی بیت‌المقدس شرقی با مرزهای ۱۹۶۷ بر اساس قطعنامه‌های بین‌المللی است.

پیش از بحرین، نیز امارات عربی متحده دو هفته پیش با اسرائیل وارد مناسبات دیپلماتیک شد.

در میان کشورهای منطقه، پادشاه عربستان سعودی نیز تاکید کرده است که عادی‌سازی روابط این کشور با اسرائیل بدون حل مسئله فلسطین و تشکیل یک کشور مستقل فلسطینی و بازگشت به مرزهای ۱۹۶۷ ممکن نخواهد بود.

عمان نیز که همواره سعی کرده روابط دوستانه خود را با تمامی کشورهای منطقه حفظ کند و از این لحاظ به “سوئیس خاورمیانه” شهرت یافته است.

این کشور همیشه  تلاش کرده در بحران‌های منطقه نقشی متعادل‌کننده برعهده گیرد. عمان به شکل رسمی با اسرائیل رابطه ندارد اما گفته می‌شود که این مناسبات از مدت‌ها پیش به شکل غیررسمی در جریان هستند.

سلطان قابوس، پادشاه فقید عمان دو سال پیش  میزبان بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و همسرش  بود. در پی این دیدار عمان در بیانیه‌ای از تمامی کشورهای عرب منطقه خواست به ترس خود از موجودیت اسرائیل پایان دهند.

رادیو پیام اسرائیل نیز پیشتر در ارتباط با سفر نخست وزیر اسرائیل به عمان نوشته بود که این یکی از مهمترین رویدادها، بود که با  پذیرایی گرم سلطان قابوس از بنیامین نتانیاهو و همسرش همراه بود.

همچنین شرکت علنی ورزشکاران اسرائیلی در مسابقات بین المللی در امارات عربی متحده و نواخته شدن سرود ملی اسرائیل در تالار ورزشی یک کشور عربی حوزه خلیج فارس، از جمله رویدادهای بی سابقه در سال ۲۰۱۸ بود

شایان گفتن است که برقراری مناسبات امارات عربی متحده و بحرین با اسرائیل با میانجیگری آمریکا و کوشش‌های جرد کوشنر، نماینده ویژه کاخ سفید در امور خاورمیانه به سرانجام رسیده است