عملیات نظامی اسرائیل برای منهدم کردن تونل های تهاجمی حزب الله لبنان به انجام رسید و شش تونل منهدم شد

حزب الله تونل ها را به این امید حفر کرده بود که در جنگ آینده بتواند با وارد کردن صدها و شاید هزاران رزمنده خود به داخل خاک اسرائیل، ارتش این کشور را غافلگیر کند

عملیات ارتش اسرائیل برای منهدم کردن تونل های تهاجمی که حزب الله لبنان به سوی خاک اسرائیل حفر کرده بود به پایان رسید و همه تونل های کشف شده منهدم گردید.

حزب الله تونل ها را به این امید حفر کرده بود که در جنگ آینده بتواند با وارد کردن صدها و شاید هزاران رزمنده خود به داخل خاک اسرائیل، ارتش این کشور را غافلگیر کند. ولی با کشف و انهدام تونل ها، یک توان تهاجمی بسیار مهم این گروه تروریستی از دست آن خارج شد.

ارتش اسرائیل شمار تونل های کشف و منهدم شده را شش تونل اعلام کرد.

حفر تونل ها چند سال طول کشید و چند صد میلیون دلار هزینه داشت که پول آن را حکومت ایران به طور کامل تامین کرده بود.

کارشناسان نظامی ارزیابی می کنند که کشف و انهدام تونل ها یک ضربه بزرگ نظامی به حزب الله بوده که مرتبا تهدید می کند نقاط حساس اسرائیل را ویران خواهد ساخت.

چالش دیگری که اسرائیل اکنون در برابر خود دارد، منهدم ساختن انبارهای موشک های نقطه زن و همچنین به تعطیل کشاندن کارگاه هایی است که در حوالی بیروت برای تبدیل موشک های قدیمی به نقطه زن برپا شده است. این موشک ها نیز می تواند یک خطر جدی امنیتی برای اسرائیل باشد.

حزب الله تهدید کرده بود که در جنگ آینده، کوره اتمی دیمونا در جنوب اسرائیل و اماکن حساس دیگر را به موشک خواهد بست.

اسرائیل این تهدیدها را بسیار جدی می گیرد و برای برطرف کردن آن به اقدام می پردازد. ولی تلاش بسیار به عمل می آید که جزئیات این تلاش ها افشا نشود.

عملیات کشف و انهدام تونل ها از یک ماه پیش آغاز گردید و اسرائیل با به کار گرفتن وسایل پیشرفته تکنولوژی و صنعتی، سراسر خط مرزی با لبنان را مورد بازرسی ها دقیق قرار داد.

نیروی پاسدار صلح سازمان ملل موسوم به یونیفیل که در جنوب لبنان مستقر می باشد، با اسرائیل برای انجام عملیات انهدام تونل ها همکاری کرد.

حزب الله لبنان همچنان به سکوت در این باره ادامه می دهد، ولی آشنایان امور می گویند که حسن نصرالله از موفقیت اطلاعاتی و عملیاتی اسرائیل به شوک دچار شده و بسیار ناراحت است.

رسانه های عربی در لبنان خبر دادند که حسن نصرالله به ناراحتی قلبی دچار شده است. این خبر هنوز از منابع موثق تایید نشده است.

به گفته کارشناسان، هدف عملیاتی حزب الله از حفر این تونل ها، وارد کردن نیروی به امید بخشی از شمال اسرائیل و به گروگان گرفتن اهالی آن بوده، ولی اکنون این نقشه کاملا خنثی شده است.

ششمین تونلی که کشف و منهدم گردید، در عمق پنجاه و پنج متری زمین حفر شده و ده ها متر به داخل اسرائیل رخنه کرده بود.

سخنگوی ارتش گفت که آخرین تونل کشف شده، مجهزترین و خطرناک ترین تونل بوده و در آن خط آهن کارگذاری شده و پلکان های بسیار احداث گردیده و سیم کشی برق و تهویه هوا در آن نصب گردیده بود.

مقامات نظامی به اهالی شمال اسرائیل مژده دادند که خطر تونل های تهاجمی برطرف شده و آن ها می توانند بدون نگرانی، به زندگی عادی ادامه دهند.

برنامه کشف و انهدام تونل ها “عملیات سپر شمالی” نام گرفته بود که حدود دو ماه به درازا کشید و امروز (یکشنبه) پایان آن اعلام شد.

در عین حال، مقامات ارتشی گفتند که اسرائیل با هشیاری و استفاده از منابع اطلاعاتی خود، اوضاع را همچنان زیرنظر خواهد داشت تا مبادا حزب الله به فکر احداث تونل های تازه بیفتد.