عید حنوکا، جشن روشنایی یهودیان، نماد خیزش مردمی و پیکار علیه ستمگران و فرمانروایان ظالم است؛ منشه امیر

 

عید حنوکا فرا رسیده و یهودیان اسرائیل و جهان آن را به مدت هشت شب جشن می گیرند. آن را عید روشنایی نیز می نامند، زیرا هر شب همراه با نیایش عید، شمع بر می افروزند و شادی می آفرینند.
ولی در عید حنوکا، همانند همه اعیاد دیگر یهودی، علاوه بر مفهوم دینی، یک پیام بزرگ بشری نیز نهفته است که همه آدمیان را فرا می گیرد.
برگزاری حنوکا، در بزرگداشت دورانی است که امپراطوری یونان با اندیشه های بت پرستانه می خواست فرهنگ و اندیشه خود را بر همه اهالی سرزمین هایی که به تصرف در آورده بود فرمانروا سازد تا شاید بتواند یک ملت واحد با فرهنگی یکدست یا به قولی با یک قرائت واحد بوجود آورد.
ولی یهودیان، که پیشگامان یکتاپرستی در جهان بودند، علیه این تحمیل و ستمگری به پا ساختند. یهودیان جز جوانان پرشور و باورمند، ارتشی نداشتند که در برابر سپاهیان یک امپراطوری بیایستند.
ولی یهودیان با ایمان به راه خود، پرچم خیزش را برافراشتند و اعلام کردند که در برابر ظلم هرگز سر اطاعت فرود نخواهند آورد. آن ها از قدرت دشمن نابکار، هراسی به خود راه ندادند و با سپاهیان مسلح یونانی درگیر شدند و با دلاوری و شهامت، بر ارتش ستمگر تلفات زیاد وارد ساختند و آن را ناچار به عقب نشینی کردند و از بار ستم رهایی یافتند و آزادی خود را دوباره به دست آوردند.
سپاهیان یونان، نیایشگاه بزرگ یهودیان، همان بیت المقدس را نیمه ویران ساخته و از آن هتک حرمت کرده بودند تا آنان را به بت پرستی بکشانند. ولی یهودیان پیروزمند، معبد مقدس را تطهیز کردند و سیویی یافتند که در آن روغن تطهیر شده شمعدان های تالار نیایش بیت المقدس در آن نگاهداری می شد که تنها برای یک شب کافی بود. ولی خیزش مردمی یهودیان را بر پروردگار خوش آمد و معجزه ای شد و این روغن برای هشت شب کفایت کرد و از این رو یهودیان در عید حنوکا به مدت هشت شب شمع می افروزند و هر شب یکی بر شمع بر آن ها می افزایند.
پیام جهانی عید حنوکا آن است که انسان نباید در برابر زور و ستم سر تسلیم فرود آورد و قید بندگی دیگران را بپذیرد و باور مذهبی و فرهنگ ملی و پیشینۀ افتخارات خود را به دست فراموشی بسپارد.
امروز نیر در منطقه و جهان، مردمان سرکوب شده، بسیارند.
از مفهوم انسانی عید حنوکا درس بگیرند و ستم را برنتابند.
جشن روشنایی که عید پیروزی حق بر باطل نیز نامیده می شود، برای همه آزادگان و آزادیخواهان پیروز باد.

 

یک دیدگاه

  1. این روشنایی و همزیستی مسالمت آمیز که با پرچمداری کشور اسرائیل شروع و ادامه خورشید روشنایی کوردستان سرافرازست به همه تبریک و شاد باش ، باشا همیشه روشنایی به تاریکی و استبداد چیره خواهد شد۰

Comments are closed.