عیسی کلانتری: به ما هشدار دادند  پرونده فعالان محیط زیست به شما ربطی ندارد، حق دخالت ندارید 

عیسی کلانتری، رییس سازمان محیط زیست، در ارتباط با  فعالان محیط زیست زندانی گفت که نهادهای امنیتی حکومت به ما هشدار داده اند که حق ندارید در پرونده فعالان محیط زیست دخالت کنید.

کلانتری  در مصاحبه با روزنامه آرمان ملی وابسته به اصلاح طلبان گفت: « اجازه ورود به پرونده فعالان محیط زیست زندانی را ندارید، بهتر است در کار ما دخالت نکنید. اینها جاسوس هستند .

او در  ادامه گفت:  وقتی آنها به ما می‌گویند این افراد جاسوس هستند، حتما دلیل و مستنداتی دارند که در حوزه محیط زیست نیست و ما از آنها بی‌اطلاع هستیم.؟!

این در حالی که کلانتری پیش از این چندین بار گفته بود که «هیچ مدرکی» درباره جاسوسی فعالان محیط زیست زندانی وجود ندارد، آنها باید آزاد شوند.

وزارت اطلاعات، نیز در این باره اعلام کرده بود که  این افراد جاسوس نیستند و مرتکب هیچ جرمی نشده‌اند؛ وزیر اطلاعات دولت روحانی  نیز در دیدار با نمایندگان مجلس اعلام کرده این وزارتخانه هیچ دلیلی برای جاسوسی فعالان محیط زیست بازداشت شده نیافته‌است

امیرحسین خالقی، طاهر قدیریان، نیلوفر بیانی، سپیده کاشانی، هومن جوکار، سام رجبی، مراد طاهباز، عبدالرضا کوهپایه به همراه کاووس سیدامامی سال ۹۶ بازداشت شدند.

کاووس سیدامامی در زندان جان باخت و مقامات قوه قضاییه دلیل مرگ او را «خودکشی» اعلام کردند.

هشت فعال محیط زیست زندانی جمعا به ۵۸ سال زندان محکوم شده‌اند. عبدالرضا کوهپایه در اسفند ماه به مرخصی آمد و پس از آن اعلام شد که او «عفو» شده است.

سال گذشته نیز  از نیلوفر بیانی شرح حال مفصلی درباره آزار و شکنجه روانی و تهدید به شکنجه‌های جسمی و جنسی در زندان منتشر شد.

در سال‌های اخیر حکومت ایران ، فعالان محیط زیستی بسیاری توسط سپاه پاسداران به شکل دسته‌جمعی بازداشت و زندانی شدند. مراجع قضائی حکومت، اتهام بیشتر آن‌ها را جاسوسی برای دولت بیگانه اعلام کردند.

برخی از سازمان‌های حقوق بشری و فعالان حقوق‌بشر این ادعاها را بهانه‌ای برای سرکوب دانسته و نادرست خواندند.  دو سال پیش  ۱۳۹۷، رسانه کلمه وابسته به میرحسین موسوی و جنبش سبز، ادعا کرد که احتمالاً «مخالفت فعالان محیط زیست با ایجاد پایگاه‌های موشکی سپاه پاسداران» در مناطق حفاظت شده علت اصلی متهم کردن آن‌ها به «جاسوسی» است.

این رسانه ادعا کرد اسنادی را در اختیار دارد که این گمانه‌زنی را تأیید می‌کند. در این حال گزارش‌ها مربوط به چگونگی تصمیم‌گیری احداث سد گتوند، آثار زیست محیطی و شوری بیش از حد آن در گزارشی محرمانه از طرف موسسه میراث حیات وحش پارسیان توسط کارشناسان آن مؤسسه از جمله محسن اسلامی، امیر حسین خالقی و سام رجبی به دفتر رئیس‌جمهوری ارسال گردید.