غریب‌آبادی : سفر هیات فنی آژانس به تهران به معنای امتیاز دادن  حکومت به اروپا نیست

در پی اعلام سفر هیات فنی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران و دیدار با  مقامات حکومت ایران،  کاظم غریب‌آبادی، نماینده رژیم  در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت: این  سفر به معنای  امتیازی به کشورهای اروپایی برای صرف‌نظر کردن از صدور قطعنامه شورای حکام آژانس علیه تهران نیست.

وی در ادامه  تاکید کرد که اگر کشورهای اروپایی مایلند از این موضوع به عنوان‌ «یک راهکار حفظ آبرو در توجیه توقف فرایند قطعنامه استفاده کنند، مربوط به خودشان است».

غریب‌آبادی در ادامه افزود که هیچ ترتیبات جدیدی در همکاری رژیم ایران با آژانس رخ نداده و تعاملات دو طرف در حوزه پادمان، موضوع جدیدی، نیست و در تداوم روابط موجود است.

یادآور می شود که قرار است در هفته‌های آینده هیات فنی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران سفر و با مقامات حکومت ایران  دیدار کند.

دو روز پیش  فرانسه، آلمان و بریتانیا از ارائه پیش‌نویس یک قطعنامه علیه رژیم ایران به شورای حکام چشم‌پوشی کردند.این سه کشور اروپایی عضو برجام در عین حال در نامه ای به شورای حکام از تهران خواستند با آژانس همکاری کرده و فورا درباره ابهامات مربوط به ذرات اورانیوم کشف‌شده در دو سایت توضیح دهد.

در ادامه این گزارش آمده است که اورانیوم یافت‌شده در این دو سایت غنی‌نشده بوده، اما وجودشان حاکی از مواد یا فعالیت‌های اعلام‌نشده در این دو سایت است.

آژانس و ایران ماه‌ها درباره بازدید از این سایت‌ها که به گفته مقام‌های حکومت ایران  یکی در اطراف شهرضای اصفهان و دیگری در نزدیکی تهران قرار دارد، اختلاف داشتند.

غریب آبادی پیشتر گفته بود که بازرسان آژانس سه بار در سال گذشته میلادی از پروژه تولید اورانیوم طبیعی در قالب دیسک فلزی بازدید کرده‌اند، اما درخواست جدید آژانس در دست بررسی است.

وی همچنین تاکید کرده بود که آژانس دو ماه پیش سوالات مرتبط با دو سایت اتمی را ارائه کرده و این پرسش‌ها در دست بررسی است