غزه در محنت به سر می برد، ولی عملیات تعرضی علیه اسرائیل ادامه دارد

در همان هنگام که نهادهای بین المللی هشدار می دهند که وضع اهالی نوار غزه بسیار وخیم است و یک فاجعه انسانی در آن سرزمین روی داده که هر روز وخیم تر می شود، عملیات تعرضی و تروریستی علیه اسرائیل نیز همچنان ادامه دارد.

در ساعات سپیده دم امروز (پنجشنبه) هنگامی که چند خودروی گشتی ارتش اسرائیل از جاده مجاور جدار مرزی با غزه می گذشت، یا انفجار شدید در فاصله صدمتری رخ داد که به سربازان اسرائیلی آسیب نرساند، ولی ممکن بود مصیبت بار باشد.

احتمال می رود که انفجار ناشی از شلیک یک خمپاره ضد تانک بوده است. این احتمال نیز وجود دارد که هر دو حادثه همزمان رخ داده است.

اسرائیل همانگونه که همیشه اعلام کرده، در واکنش به این عمل تعرضی، تانک ها و هواپیماهای اسرائیلی پنج هدف نظامی در داخل غزه را مورد آتشباری قرار دادند.

این حوادث در ساعات نخست بامداد و در شرائطی رخ داد که مه غلیظی اسراف را می پوشاند.

اسرائیل معمولا از نزدیک شدن اهالی غزه به جدار مرزی جلوگیری می کند، ولی احتمال دارد مواد تخریبی که امروز منفجر شد، با استفاده از مه غلیظ کارگذاری شده باشد.

سازمان های ترور در غزه به یک شیوه دیگر نیز برای قرار دادن مواد تخریبی در نزدیکی مرز اسرائیل استفاده می کنند و آن، آوردن یک گروه زیاد از اهالی غزه به نزدیکی نوار مرزی به هدف برگزاری تظاهرات و شعار دادن علیه اسرائیل است.

در هفته های اخیر، دست کم در دو مورد، خرابکاریان در پوشش این تظاهرا کنندگان که به مرز نزدیک شده بودند، به کارگذاری مواد تخریبی دست زدند که در انفجار یکی از آن ها چهار سرباز اسرائیلی زخمی شدند.

با آن که اهالی غزه می دانند که نزدیک شدن به جدار مرزی با اسرائیل ممکن است برایشان خطرات جانی داشته باشد، ولی آن ها می دانند که اگر به طور دسته جمعی به جدار نزدیک شوند، سربازان اسرائیلی به سوی آن ها تیراندازی نخواهند کرد که مبادا افراد زیادی کشته شوند. فلسطینی ها از این ملاحظات انسانی ارتش اسرائیل سوء استفاده می کنند.

اسرائیل از مدت ها پیش نگران است که حکومت حماس در غزه در صدد برآید هزاران نفر از اهالی فلسطینی را بسیج کرده و به مرز اسرائیل بفرستد و به آن ها دستور دهد که به طور دسته جمعی، با پاره کردن جدار مرزی وارد خاک اسرائیل شوند. مشلما سربازان اسرائیلی به سوی این افراد تیراندازی نخواهد کرد و احتمال آن می رود که شماری از آنان بتوانند وارد خاک اسرائیل شوند.

این تعرض ها در حالی رخ می دهد که در آخرین گزارش ماموران سازمان ملل در مورد وضع انسانی در غزه، هشدار داده شده که یک فاجعه انسانی در حال رشد است.

در همان حال که سران حماس همچنان اسرائیل را به نابودی تهدید می کنند و حتی خواهان تسلط  برحکومت خودگردان فلسطینی در کرانه باختری هستند، آخرین گزارش سازمان ملل هشدار می دهد که اگر فورا بودجه ای به مبلغ ۴۵۰ میلیون دلار در اختیار نهاد یاری رسانی به فلسطینیان قرار نگیرد، همه تشکیلات در غزه فرو خواهد ریخت و هرج و مرج عمومی برقرار خواهد شد.

حکومت حماس در غزه، به جای آن که به نیازهای مردم رسیدگی کنند و به کارهای تولیدی و سازندگی بپردازد، همه توان خود را در راه تدارک دیدن تعرض های جدید علیه اسرائیل صرف می کند و مسوول مستقیم بدی اوضاع می باشد.

اکنون مدت مدیدی است که تامین برق در غزه از دو تا سه ساعت در روز فراتر نمی رود، زیرا حکومت حماس قادر به خرید گازوئیل برای راه اندازی دستگاه های تولید برق نیست.

همچنین فاضلات خانه ها در معابر عمومی جریان دارد و باعث بروز بیماری می شود.

حکومت خودگردان فلسطینی هزینه برپایی یک سیستم تطهیز فاضلاب در غزه را تامین کرده بود. ولی دو روز پیش هنگامی که نخست وزیر حکومت برای گشایش این دستگاه به غزه آمده بود، دو انفجار مهیب در نزدیکی کاروان اتومبیل ها رخ داد که سه تن را زخمی کرد و رامی حمدالله بلافاصله در پایان مراسم به کرانه غربی بازگشت.

یک دیدگاه

Comments are closed.