فائزه هاشمی، از سیاست های علی خامنه ای، انتقاد کرد و به او هشدار داد

فائزه هاشمی، نماینده پیشین مجلس  و فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی، از تمامی  سیاست‌هایی که توسط علی خامنه ای  دنبال و بر اجرای آنها تاکید می‌شود، انتقاد کرد و گفت:  امروزه ایران در یک فروپاشی اقتصادی و سیاسی و فرهنگی قرار دارد و اگر اتفاقی نمی‌افتد به دلیل عدم تمایل مردم نسبت به براندازیست، چون به گفته او «آزموده را آزمودن خطاست».

او افزود: چون پول در این کشور به دلیل منابع فراوان وجود دارد، هر کسی درست یا نادرست تقریبا یاد گرفته چگونه کسب درآمد کند و امورات کم و زیاد انجام می‌شود، احتمالا همین روند ادامه می‌یابد».

فائزه هاشمی گفت: «چشم‌انداز خوبی» دیده نمی‌شود و دلیلش فقط تحریم‌های آمریکا نیست؛ نپیوستن به اف.ای.تی.اف که موجب بلوکه شدن پول‌های ایران در کشور‌هایی از جمله کره جنوبی شده است نیز یکی دیگر از موانع اقتصادی در این کشور است.

خانم هاشمی گفت:  کشورهای مثلا «دوست» مانند چین، هند، روسیه و ترکیه در برابر نفت، نه ارز به ایران می‌دهند و نه کالاهای مورد نیاز، بلکه کالاهای مورد نظر خودشان را به جای پرداخت این پول به ایران تحمیل می‌کنند

او گفت: این امر به علت  «سیاست‌های خارجی» غلط  است که  بر اساس منافع ملی تنظیم نشده است و «سوءمدیریت‌ها» نیز به آن افزوده شده است.

خانم هاشمی افزود: سال های متمادی است که  ایران بدست مدیران بی دانش  و بی کفایت و اشخاصی شده که شاخص‌های مدیریتی را نداشته، و سواد و دانش مدیریتی نیز ندارند . در انتخاب آنان نیز  به این توجه نمی‌شود که آیا این افراد در جاهایی که قرار گرفته‌اند، توانسته‌اند ارزش افزوده و تحولی به وجود بیاورند یا خیر یا آیا عملکرد موفقی از خود به جای گذاشته‌اند؟

فائزه هاشمی با مروری در در تسخیر سفارت آمریکا در ایران گفت:  حمله دانشجویان به سفارت یک «انحراف» بود که توسط دانشجویان خط امام شروع شد و توسط حکومت ادامه پیدا کرد و اکنون نیز ادامه دارد.

خانم هاشمی افزود: «در حال حاضر گفتگوی غیر مستقیم میان ایران و آمریکا در یک مسیر غیرعقلانی افتاده است، هر دو طرف هم به این مسخره‌بازی‌ها دامن می‌زنند. اگر من تصمیم‌گیر بودم باز کردن سفارت آمریکا در تهران و سفارت ایران در واشنگتن را بدون هیچ مذاکره‌ای دنبال می‌کردم. سفارت‌ها بر پایه‌ی اصول حقوق بین‌الملل اداره می‌شوند، اگر هم برخوردی از طرف آمریکا صورت گرفت اقدام متقابل انجام می‌دادم. کاری که همه دنیا می‌کنند».

او گفت: «در حال حاضر، قطع روابط معنا ندارد، باید شهامت داشته باشیم اشتباه خودمان را بپذیریم و جبران کنیم».

خانم هاشمی از  تاکید رهبر حکومت اسلامی ایران بر اقتصاد مقاومتی انتقاد کرد و گفت: «به نظر می‌رسد که در حال حاضر سیاست و الگوی جدی وجود ندارد، هر چه می‌شنویم مقاومت است و اقتصاد مقاومتی، مقاومت در برابر چه؟ مقاومت با چه هدفی؟ آیا این اهداف را در کشور خود و برای مردم خود پیاده کرده‌ایم که حالا دنبال اجرای آن در جهان باشیم؟ خوب حرف می‌زنیم و برعکس عمل می‌کنیم».

یادآور می شود که علی خامنه ای مطابق سنت همیشگی خود، سال ۹۵ را با عنوان «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» نامگذاری کرده بود و سال ۹۶ را با نامگذاری مشابه «سال اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال» نامیده بود.

فائزه هاشمی افزود: علی خامنه ای مدام در سخنرانی هایش جملات بی معنی مانند تمرکز بر تولید ملی به جای صادرات به عنوان راهگشای مشکلات اقتصاد ایران را  تکرار می کند.در حالی که اگر به تجربه کشورهای توسعه یافته و مسیر توسعه در این کشورها مانند ژاپن نگاه کنیم یا به اروپای بعد از انقلاب صنعتی، استراتژی آنها جایگزینی صادرات بوده، تولید بیشتر، صادرات حداکثری و مصرف انبوه که نتیجه‌اش افزایش اشتغال، درآمد و رفاه است.

علی خامنه ای سال ۹۹ را نیز  با کار ۱۰ برابری، و فشار بر قشر کارگری  «جهش تولید» نامگذاری کرد.

خانم هاشمی، در ادامه گفت: تمرکز بر تولید ملی و بستن درهای این کشور و قطع ارتباط با دنیا ، یعنی تبدیل شدن به کشوری مانند کره شمالی که به فقر مطلق رسیده است.

فائزه هاشمی تصریح کرد: آخر  نمی‌شود روی هوا صحبت کرد و فقط شعار داد، اگر می‌خواهیم در دنیا تاثیرگذار باشیم، بایستی اول در درون به توسعه برسیم. باید اول در کشور خودمان اصلاحات را انجام دهیم.